Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezes warszawskiej giełdy powiedział na konferencji mniej więcej to, że boi się, że blockchain wyprze GPW z rynku – pisał tydzień temu na Twitterze prof. Krzysztof Piech z Uczelni Łazarskiego. Lęk przed nowymi technologiami to dość często spotykana reakcja, ale może zamiast się bać, lepiej się z nimi po prostu zaprzyjaźnić? Robią to już niektóre parkiety zagraniczne, na czele z amerykańskim Nasdaq, a także wielkie grupy finansowe, takie jak Citi i JP Morgan. Co istotne, giełdy kryptowalut, działające do tej pory tak jak tradycyjne rynki, także powoli wdrażają zdecentralizowane rozwiązania. Warto już teraz przyłączyć się do tego technologicznego wyścigu, by za jakiś czas nie obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sezonowość sprzyja obecnie inwestorom na warszawskiej giełdzie. Historycznie, lipiec jest bowiem jednym z najlepszych miesięcy na GPW – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
– Rynek z reguły z dwu-, trzykwartalnym wyprzedzeniem zaczyna dyskontować przyszłe zdarzenia w gospodarce, dawałoby nam to okolice lata czy też jesieni, wtedy ceny złota ponownie mogą zacząć się ożywiać – mówi Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex.
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to jedna z najważniejszych reform cyfryzacyjnych, która wkrótce zmieni sposób wystawiania i obiegu faktur w Polsce. Celem wprowadzanych zmian jest przede wszystkim uszczelnienie systemu VAT poprzez wprowadzenie centralnego systemu fakturowania w czasie rzeczywistym nadzorowanego przez organy administracji skarbowej. Podatników czeka więc rewolucja w zakresie fakturowania.
– Gdy inwestorzy zobaczyli, że złoto nie chce drożeć w sytuacji, gdy powinno drożeć, to gdy tylko sytuacja się nieco uspokoiła, złoto natychmiast zaczęło tanieć – mówi Piotr Kuczyński, analityk DI Xelion.
Zbiorcza informacja o wykorzystywanych produktach emerytalnych, zebranych kwotach, ich wpływie na wysokość emerytury i wskazówki co zrobić z wypłaconymi na koniec pieniędzmi – tego zdaniem uczestników XIX Forum Funduszy brakuje dziś oszczędzającym.