Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 02.02.2018 04:10 Publikacja: 02.02.2018 04:10
Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym w ogóle są tytułowe poziomy, bowiem często można się spotkać, nawet w fachowych mediach, z myleniem tych pojęć. Wsparcie to miejsce na wykresie, gdzie popyt jest na tyle silny, by przez dłuższy czas odpierać ataki podaży. W praktyce jest to więc poziom lub wąski obszar cenowy, na którym zatrzymują się fale spadkowe. Poziomy te zazwyczaj inicjują mniejsze lub większe odbicie notowań w górę. Dla ułatwienia warto pamiętać, że szukamy ich poniżej aktualnego kursu. Opór natomiast to miejsce, gdzie podaż jest stroną dominującą i potrafi przez dłuższy czas odpierać ataki popytu. W praktyce jest to więc analogicznie – poziom lub wąski obszar cenowy, na którym zatrzymują się fale wzrostowe, często inicjując mniejsze lub większe odbicie w dół. W analizie technicznej obowiązuje też zasada, że przebity opór lub wsparcie stają się odpowiednio wsparciem i oporem, a więc następuje swoista zamiana ról. – Wagę poziomu wsparcia i oporu można mierzyć za pomocą dwóch czynników: wolumenu obrotu, który towarzyszył tworzeniu się danego ekstremum, oraz czasu, który upłynął od powstania owego ekstremum. Im większy wolumen oraz krótszy czas, tym poziom wsparcia/oporu jest silniejszy – pisze prof. Krzysztof Borowski w książce „Metody inwestowania na rynkach finansowych". W poszukiwaniu technicznych barier warto więc zerkać zarówno na oś X wykresu, jak i na wielkość słupków wolumenowych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas