Od 3 września br. wchodzą w życie zmiany dotyczące komunikacji spółek giełdowych z akcjonariuszami.
Zgadza się. Nowe rozwiązania są efektem wdrożenia zmian w dyrektywie 2007/36/WE dokonanych dyrektywą 2017/828/UE, nazywaną dyrektywą SRD II, która uprawnia spółki giełdowe do identyfikowania swoich akcjonariuszy i wymaga od pośredników (centralnych depozytów papierów wartościowych, firm inwestycyjnych i banków) współpracy w tym procesie.
Zapisy dyrektywy uszczegóławia rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/1212 z 3 września 2018 r. ustanawiające minimalne wymogi w celu wykonania przepisów dyrektywy 2007/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do identyfikacji akcjonariuszy, przekazywania informacji i ułatwiania wykonywania praw akcjonariuszy. Rozporządzenie ma zapobiec rozbieżnościom we wdrażaniu zmian wprowadzonych do dyrektywy 2007/36/WE. Przyjęcie przez poszczególne państwa członkowskie UE niespójnych przepisów implementujących dyrektywę mogłoby bowiem zwiększyć ryzyko i koszty operacji transgranicznych i zagrozić ich skuteczności i wydajności. Stosowanie wspólnych formatów danych i struktur komunikatów podczas przekazywania informacji powinno umożliwiać automatyczne przetwarzanie oraz interoperacyjność pośredników, zapewniając w ten sposób sprawne funkcjonowanie unijnych rynków kapitałowych w odniesieniu do akcji.
Zapisy dyrektywy do polskiego prawa implementuje ustawa o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 3 września 2020 r.
Jakie zmiany zajdą w zakresie komunikacji spółki z akcjonariuszami?