Nowelizacja k.s.h. zakłada, że spółka dominująca może uzyskać pełną informację o sprawach spółki i nieograniczony wgląd w jej księgi, co będzie różnicować uprawnienia spółki dominującej od innych wspólników, których dostęp do informacji będzie realizowany na dotychczasowych zasadach i w wielu przypadkach w sposób ograniczony. Z kolei, zarząd spółki zależnej uczestniczącej w grupie spółek będzie miał obowiązek sporządzania sprawozdania o powiązaniach umownych ze spółką dominującą, w tym o wydanych spółce zależnej wiążących poleceniach. Wspólnicy spółki zależnej reprezentujący co najmniej 10 proc. kapitału zakładowego będą mogli żądać wyznaczenia przez sąd rejestrowy firmy audytorskiej w celu zbadania rachunkowości oraz działalności grupy spółek.
Propozycja prawa holdingowego zakłada, że spółka dominująca będzie odpowiedzialna za szkodę wyrządzoną przy decydowaniu o sprawach spółki zależnej na zasadzie domniemania winy. Jednocześnie po stronie spółki dominującej będzie istniał obowiązek lojalności wobec spółki zależnej przy wydawaniu i wykonaniu wiążących poleceń, który na cele realizacji obowiązku odszkodowawczego będzie wyznaczał standard niezawinionego działania. Spółka dominująca będzie również odpowiadała wobec wspólników i akcjonariuszy mniejszościowych za wyrządzoną im szkodę wyrażającą się spadkiem wartości udziałów albo akcji spółki spowodowaną realizacją wiążących poleceń. Ponadto, w przypadku, gdy egzekucja przeciwko spółce zależnej okaże się bezskuteczna, wierzyciel tej spółki będzie mógł dochodzić zaspokojenia swych należności od podmiotu dominującego, chyba że ten wykaże, że nie ponosi winy lub że szkoda nie powstała w następstwie wykonania przez spółkę zależną wiążącego polecenia.
Wspólnicy mniejszościowi reprezentujący nie więcej niż 10 proc. kapitału zakładowego spółki zależnej raz w roku obrotowym będą mogli żądać umieszczenia w porządku obrad najbliższego zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia sprawy podjęcia uchwały o przymusowym odkupie ich udziałów albo akcji przez spółkę dominującą. Jest to rozwiązanie zapewniające im możliwość wyjścia ze spółki, w której ich prawa mogą być w praktyce marginalizowane poprzez działania spółki dominującej. Autorzy projektowanych zmian nie zdecydowali się na zastosowanie przedstawionych przepisów do spółek zależnych będących spółkami publicznymi.
W grupie spółek, jako spółki zależne, nie będą mogły uczestniczyć spółki publiczne, wobec czego powyższe regulacje o grupie spółek nie znajdą zastosowania w relacjach pomiędzy podmiotem dominującym spółki publicznej a tą spółką. Spółki publiczne będą natomiast mogły, jako spółki dominujące, tworzyć grupę spółek wobec spółek od siebie zależnych.
W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że dotychczas istniejący stan prawny nie odpowiadał potrzebom związanym z funkcjonowaniem grup kapitałowych. Szczególnie widoczne było to w relacjach polskich spółek zależnych należących do grup kapitałowych, w których spółki dominujące pochodziły z jurysdykcji zawierających odpowiednie regulacje prawa holdingowego. Sytuacja taka często prowadziła do powstawania konfliktu interesów po stronie spółek należących do grup kapitałowych i ich organów. Proponowane zmiany zapełnią istniejącą lukę, choć niektóre z rozwiązań szczegółowych będą wymagały wypracowania prawidłowej praktyki. Obok nowelizacji prawa związanej z wprowadzeniem prostej spółki akcyjnej jako nowego typu spółki kapitałowej, która weszła w życie na wiosnę bieżącego roku, jest to najbardziej istotna zmiana prawa spółek od czasu wejścia w życie k.s.h. ponad 20 lat temu.