Program systematycznego oszczędzania w funduszu może być jednym z najbardziej efektywnych sposobów pomnażania oszczędności, które z czasem zechcemy przeznaczyć dla dziecka wkraczającego w dorosłość. Programy takie znajdziemy w wielu towarzystwach funduszy inwestycyjnych (TFI). Są one jednak prowadzone według różnych zasad.
Niektóre instytucje proponują bardzo elastyczne programy, bez określonej z góry częstotliwości wpłat. Inne wolą mobilizować klientów do systematyczności. Różne są też minimalne kwoty; niekiedy wystarcza np. 50 zł miesięcznie. Zakładany okres inwestycji wynosi na ogół od dwóch do nawet 15 lat.
Zaletą programu inwestycyjnego jest możliwość regularnego wpłacania nawet niewielkich kwot do wybranych funduszy. Jest to korzystne dla osób, które nie dysponują dużym kapitałem na początku, oraz dla tych, którzy preferują zakup jednostek po uśrednionej cenie.
W dłuższym okresie z reguły wygrywają akcje
Klient sam decyduje, w jaki sposób będą inwestowane pieniądze. Wybiera konkretny fundusz (który można zmienić w trakcie umowy) albo gotowy portfel funduszy. Przy wyborze bierze pod uwagę głównie to, do jakiego stopnia inwestycja może być ryzykowna.
Osoba preferująca bezpieczeństwo w pierwszej kolejności zainteresuje się np. funduszami dłużnymi, ale trzeba pamiętać, że w dłuższym okresie na ogół ich wyniki są słabsze niż funduszy akcji. Szczególnie dzieje się tak wówczas, gdy gospodarka dobrze się rozwija. Co ważne, nawet w przypadku funduszy dłużnych minimalny zalecany okres inwestycji to rok–dwa lata. W przypadku funduszy mających w portfelach sporo akcji jest to przynajmniej pięć lat.