Podstawy programowania w języku MQL4 (część 13)

To ostatni odcinek poświęcony podstawom kodowania w MQL4. Dziś pokazujemy, jak uczyć się programowania. Wskazujemy na źródła wiedzy, z których warto korzys...

Dlaczego warto pracować nad planem inwestycyjnym?

Rozpoczynamy serię artykułów poświęconych budowaniu strategii, którą można zaprogramować w języku MQL. Pokażemy, jak może wyglądać przykładowy proces tworz...

Warto szukać formacji bazy na wykresach

Kiepskie nastroje panujące na warszawskiej giełdzie od kilku miesięcy sprawiły, że na wielu wykresach można powoli poszukiwać formacji odwrócenia niekorzys...

10 podstawowych elementów planu inwestycyjnego

Zanim zabierzemy się do projektowania strategii i pisania kodu programistycznego, trzeba dokładnie ustalić kluczowe kryteria zawierania transakcji. Jakie?

Część 2: W nauczeniu programu analizy rynku i podejmowania decyzji pomagają operacje arytmetyczne, logiczne, relacji i przypisania. Poniżej wyjaśniamy na czym one polegają.

W "Części 1" pisaliśmy, że programowanie można porównać do tworzenia przepisu na ciasto. Musimy podać rodzaj i ilość składników, a następnie pokazać instru...

Część 5: Tworzymy prostego robota inwestycyjnego, składającego się z poznanych dotąd elementów języka MQl. Do jego wypróbowania wystarczy demo platformy MetaTrader.

Po lekturze dotychczasowych materiałów tego dodatku wiemy już czym są i do czego służą zmienne, operatory, instrukcje warunkowe, pętle oraz funkcje.

MetaTrader: narzędzia i nauka programowania

Na stronach internetowych wielu brokerów forexowych jest możliwość pobrania platformy transakcyjnej MetaTrader i wypróbowania rachunku demo.

Tworzymy listę założeń strategii inwestycyjnej

Prezentujemy sześć pierwszych elementów naszego planu gry, który w kolejnych krokach będziemy chcieli zaprogramować w formie algorytmu w języku MQL.

Część 3: Jak działają instrukcje warunkowe „if” oraz „if else”? Do czego służą pętle „for” i „while”? Omawiamy narzędzia znacznie zwiększające możliwości programu.

Wiemy już czym są zmienne – zwykłe i tablicowe, jakie mogą przyjmować typy i jakiego rodzaju operacje mogą być na owych zmiennych przeprowadzane

Część 4: Rola funkcji w programowaniu. Pokazujemy, jak można je budować samemu i jak korzystać z tych już wbudowanych w język MQL.

Funkcja to zestaw instrukcji do wykonania, które można wywołać jednym krótkim poleceniem. Funkcje znacznie ułatwiają pracę i skracają długość kodu.

Część 7: Czas, by wykorzystać w kodzie funkcje zarządzania zleceniami. W tym celu omawiamy między innymi: metodę sprawdzającą liczbę otwartych pozycji oraz instrukcje do zamykania zleceń.

Tytułowe funkcje zarządzania zleceniami są wbudowane w język MQL i pozwalają na lepszą kontrolę oraz modyfikację otwartych pozycji na rynku.

Część 6: Nasz prosty robot inwestycyjny otwiera pozycję przy każdej zmianie notowań, więc trzeba ograniczyć jego aktywność. W tym celu napiszemy specjalną funkcję, kontrolującą liczbę świec na wykresie.

Napisany przez nas robot otwiera pozycję długą, gdy na wykresie pojawi się sekwencja trzech wzrostowych świec, i krótką, gdy pojawi się sekwencja trzech św...

Część 8: Jak zaprogramować narzędzie do ochrony wypracowanego już zysku? Prezentujemy kod funkcji przesuwającej zlecenie stop loss do poziomu otwarcia pozycji, czyli tzw. metodę „breakeven”.

Najwyższa pora, by wyposażyć naszego robota inwestycyjnego w funkcję do przesuwania zlecenia stop loss z pierwotnego poziomu na poziom otwarcia pozycji.

Część 13: Jak uczyć się programowania algorytmów inwestycyjnych w języku MQL? Wskazujemy na źródła wiedzy, z których sami korzystaliśmy i możemy je śmiało polecić.

Tekst poświęcony nauce programowania to naszym zdaniem dobry sposób na zakończenie tego dodatku, poświęconego w całości podstawom kodowania w języku MQL.

Część 11: Uczymy inwestycyjnego robota ustawiać początkowe ryzyko procentowe i dostosowywać do niego wielkość otwieranej pozycji.

Wielu giełdowych guru podpowiada, by przed otwarciem każdej pozycji zadać sobie pytanie – ile mogę w tej transakcji stracić?

Część 12: Ostatni etap tworzenia robota inwestycyjnego, czyli testy na danych historycznych. Jak posługiwać się testerem?

W tym materiale zaprezentujemy moduł testujący strategie inwestycyjne wbudowany w platformę MetaTrader.

Tworzymy listę założeń strategii inwestycyjnej

Prezentujemy cztery ostatnie elementy naszego planu gry, w tym m.in. sposoby otwierania i zamykania pozycji oraz narzędzia analizy technicznej, z których b...