Według danych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych w Polsce otwartych jest około 1,53 mln rachunków inwestycyjnych. Od początku roku liczba prowadzonych kont zwiększyła się o prawie 32 tys. (dane KDPW nie rozróżniają jednak, ile rachunków jest aktywnych). Wybór najlepszego brokera, który będzie prowadził nasz rachunek, nie jest łatwą sprawą. Domy maklerskie walczą o klientów oferując różnego rodzaju promocje i dodatki do rachunków. Jak się jednak okazuje dla większości inwestorów wciąż najważniejszym kryterium przy wyborze domu maklerskiego jest poziom prowizji płaconej brokerowi przy transakcji oraz dostęp do notowań w czasie rzeczywistym.
Opłaty przede wszystkim
Z badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych oraz Deutsche Bank PBC wynika, że aż dla 78 proc. ankietowanych najważniejszą cechą dobrego rachunku maklerskiego są niskie prowizje. Najbardziej akceptowana prowizja to poziom poniżej 0,29 proc. – wskazało na niego 65 proc. ankietowanych. Prowizje to jednak dla branży maklerskiej jedno z ważniejszych źródeł przychodów. Nie dziwi więc niechęć biur do redukcji tych stawek, szczególnie w tak trudnych czasach dla branży jak?ostatnio. W większości domów maklerskich prowizja od obrotu akcjami oscyluje w granicach 0,38 proc. od wartości zlecenia (dotyczy zakupu?akcji przez Internet – zlecenia?bezpośrednio składane w domu maklerskim są zazwyczaj droższe).
Ostatnio jednak Deutsche Bank zaoferował swoim klientom prowizję rzędu 0,19 proc. (minimum to 3 zł). Według danych zgromadzonych przez porównywarkę finansową Comperia.pl jest to w tej chwili najniższa prowizja na rynku.
Prowizje maklerskie to często jednak niejedyne koszty, jakie musi ponosić inwestor, który inwestuje na giełdzie. Wiele domów maklerskich wciąż pobiera opłatę za prowadzenie rachunku. W skali roku jest to średnio około 50 zł. Z badań SII wynika, że tylko co czwarty inwestor indywidualny byłby skłonny zapłacić za swój rachunek, ale i tak nie więcej niż 50 zł.
Jak się jednak okazuje, niskie opłaty to tylko część cech dobrego rachunku maklerskiego. Jak wskazują inwestorzy równie ważny jest dostęp do notowań w czasie rzeczywistym. Od dłuższego czasu usługa ta jest standardem w domach maklerskich, przy czym np. dostęp do arkusza zleceń już wygląda nieco inaczej. W większości przypadków bezpłatny dostęp inwestorzy mają tylko do jednej najlepszej oferty. Za więcej trzeba uiścić dodatkową, czasami wysoką opłatę.