Raporty (kwartalne, półroczne i roczne) publikowane przez spółki notowane zarówno na GPW, jak i New Connect są najważniejszym źródłem informacji o pozycji finansowej oraz uzyskiwanych wynikach spółek. Raporty okresowe przedstawiają zyski, kapitał własny, przepływy pieniężne, zobowiązania i rezerwy na zobowiązania interesujących nas spółek. Najłatwiej do sprawozdań finansowych spółki dotrzeć poprzez jej stronę internetową lub strony zewnętrzne (np. www.gpwinfostrefa.pl).
–Świadomy inwestor musi umieć odnaleźć i zinterpretować najważniejsze informacje zamieszczone w sprawozdaniach – mówi Krzysztof Kozieł, analityk BM BGŻ. – Co do samego rachunku zysków i strat, warto zwrócić uwagę zarówno na wartości danych pozycji, jak i dynamiki. W przypadku danych kwartalnych, warto porównywać wielkości w relacji rok do roku, gdyż praktycznie w każdej spółce, w mniejszym lub większym stopniu występują efekty sezonowe. Do zbyt wysokich zmian w zyskach należy podchodzić z dozą ostrożności, ponieważ mogą one wynikać z tzw. one-offów, czyli zdarzeń jednorazowych, np. w pozycji „Pozostałe przychody operacyjne" wchodzące w skład zysku operacyjnego, które nie wystąpią w kolejnych okresach sprawozdawczych – dodaje.
Każdy raport jest podzielony na kilka części, w których znajduje się bilans spółki, rachunek zysków i strat, a także rachunek przepływów pieniężnych. Poza ogólnym zaznajomieniem z podstawowymi wynikami spółki, inwestor może na podstawie informacji zawartych w raportach obliczyć wskaźniki finansowe. Pozwolą one określić, czy firma jest przewartościowana czy nie.
Kluczowe informacje
– Pomimo wielu różnic między pozycjami rachunku wyników spółek działających w różnych sektorach, gdzieś na końcu zawsze liczy się zysk operacyjny i zysk netto. Niemniej jednak czasami warto policzyć kilka wskaźników więcej, aby uchwycić trend czy prawidłowości, które mogą wpływać na nasze decyzje inwestycyjne – mówi Krzysztof Kozieł.
Zysk netto jest to kwota po uwzględnieniu podatku i odsetek, którą spółka może przeznaczyć na dywidendę, na inwestycje lub na pokrycie strat z lat ubiegłych, jeżeli takie się pojawiły. Z kolei zysk z działalności operacyjnej informuje, jak spółka sobie radzi na rynku i jak korzysta ze swojego potencjału kapitałowego.