Luka cenowa, w japońskim żargonie zwana oknem, to nic innego, jak pusta przestrzeń między dwiema sąsiednimi świeczkami lub słupkami (na wykresie liniowym nie można jej zaobserwować, ponieważ z założenia ma on zachować ciągłość, łącząc wybrane poziomy cenowe). Taka przestrzeń może powstać w dwóch sytuacjach: gdy najniższa cena dzisiejszej sesji jest powyżej wczorajszego maksimum lub gdy najwyższa cena z dziś jest poniżej wczorajszego minimum. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z luką wzrostową, a w drugim z luką spadkową. I choć na pierwszy rzut oka to tylko dziury na wykresie, w rzeczywistości stanowią ważne formacje cenowe, które dają wiele cennych wskazówek inwestycyjnych. Poniżej postaramy się przybliżyć ich znaczenie i pokazać, w jaki sposób można je wykorzystać?przy ustalaniu zleceń obronnych.
Ukryty handel
Luki na wykresie wyznaczają poziomy cenowe, na których nie doszło do zawarcia żadnej transakcji, gdyż handel odbywał się po kursie wyższym lub niższym. Kiedy i dlaczego dochodzi do takich sytuacji? Najczęstszym powodem powstawania luk są ważne informacje, które pojawiają się między sesjami. Może to być na przykład komunikat z posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej lub kluczowa decyzja podjęta na unijnym szczycie. Jeśli informacja jest optymistyczna, kumulacja popytu na otwarciu sesji sprawia, że notowania otwierają się powyżej poprzedniego zakresu wahań i kurs zwyżkuje do końca sesji. Chociaż rynek był formalnie zamknięty, inwestorzy zmienili swoje nastawienie i dali temu wyraz podczas kolejnej sesji. Można więc powiedzieć, że luka jest wypadkową gry nastrojów, która cały czas toczy się w głowach inwestorów. W tym kontekście prawdziwe jest powiedzenie, że „pieniądz nigdy nie śpi".
Najczęstszym powodem powstawania luk są ważne informacje, które pojawiają się między sesjami
Sama luka może więc być sygnałem, że jedna ze stron – popyt lub podaż – uzyskuje na rynku przewagę. Od tego, w jakim momencie trendu i przy jakiej aktywności inwestorów pojawia się ta formacja, zależy trwałość sygnalizowanej przewagi.
Start, kontynuacja i wyczerpanie
Sygnałem, że rynek rozpoczyna nowy trend – wzrostowy lub spadkowy – jest luka startu. Pojawia się ona w sytuacji, gdy kurs przy dużym wolumenie opuszcza strefę konsolidacji lub przełamuje linię dotychczasowego trendu. Duży wolumen w tym przypadku oznacza wartość przynajmniej dwukrotnie większą niż średnia z kilku poprzednich dni. Potwierdzeniem wiarygodności tej formacji jest ustanowienie na kolejnych sesjach nowych szczytów (trend wzrostowy) lub nowych dołków (trend spadkowy) i towarzyszący mu podwyższony obrót. Upraszczając, luka zapowiada nowy ruch, jeśli pozostaje otwarta. Jej zamknięcie zgodnie z teorią następuje w sytuacji, gdy jedna z kolejnych sesji zakończy się poniżej jej dolnej granicy (zanegowany trend wzrostowy) lub powyżej górnej (zanegowany trend spadkowy). Przyjęcie takich założeń sugeruje jednocześnie, gdzie należy ustawiać zlecenia obronne. Jeśli mamy zapowiedź zwyżek, stop należy umieścić tuż poniżej dolnej granicy luki, a w razie spadków – powyżej górnej.