Dzieła najchętniej kupowanych artystów – np. Józefa Brandta, Wilhelma Kotarbińskiego, Alfreda Wierusza Kowalskiego, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Brunona Schulza – będą licytowane 10 grudnia na aukcji zorganizowanej przez Agra-Art (www.agraart.com.pl). Pojawi się tam szkic Jana Matejki do obrazu „Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego"; jest to obecnie najdroższy polski obraz, w czerwcu tego roku został sprzedany przez Desę Unicum za ok. 3,7 mln zł.
135 tys. dolarów
Gwiazdą aukcji Agry-Art jest Józef Chełmoński reprezentowany trzema dziełami. Zaciekawienie budzi przede wszystkim olej „Wyjazd na polowanie" (cena wywoławcza 1,8 mln zł, estymacja 2–2,5 mln zł).
Nie znamy historii tego obrazu, odkrycie jej to zadanie dla kolekcjonera z pasją detektywa. Wiadomo, że 16 listopada 1876 r. obraz kupił za 5 tys. franków Adolphe Goupil, sławny paryski marszand. Tego samego dnia sprzedał dzieło za 6 tys. franków. Odnalazło się ono dopiero w 2016 r. w instytucie badawczym w stanie Massachusetts. 16 maja 2016 r. zostało sprzedane podczas licytacji w domu aukcyjnym Skinner w Bostonie.
Tadeusz Matuszczak, najwybitniejszy znawca biografii i dorobku malarza, autor monografii o jego zaginionych dziełach „Józef Chełmoński poszukiwany", opublikował o obrazie bogato ilustrowane opracowanie (Radziejowice 2017). Do odkrycia pozostało co najmniej 100 zaginionych obrazów Chełmońskiego. Są one odnotowane w monografii Matuszczaka.
100 obrazów do odkrycia
Chełmoński pod koniec XIX wieku osiadł w Paryżu. Miał pracownię obok Placu Pigalle. Rozczarował go obojętny lub wrogi odbiór jego obrazów w Warszawie. Wyjechał dzięki wsparciu aktorki Heleny Modrzejewskiej. Nad Sekwaną talent artysty odkrył Adolphe Goupil (1806–1893). Cenił go jako malarza koni. Eksportował jego obrazy do USA.