Tajemniczy wzrost kursu Allegro na giełdzie. Co dalej?

Kurs w tym roku urósł już prawie o 30 proc. Właśnie ustanowił nowe 12-miesięczne maksimum. Czy jest jeszcze przestrzeń do dalszych wzrostów?

Publikacja: 20.05.2024 13:29

Tajemniczy wzrost kursu Allegro na giełdzie

Tajemniczy wzrost kursu Allegro na giełdzie

Foto: materiały prasowe Allegro

Największa polska firma e-commerce najwyraźniej wróciła do łask inwestorów. Jeszcze na początku 2024 r. jej akcje kosztowały około 30 zł. Jednak od tego czasu zaczął dominować popyt, który przybrał na sile kilka tygodni temu. W efekcie cała spółka jest już wyceniana na 41 mld zł. To więcej niż są warte takie firmy jak Dino, ING BSK czy KGHM.

Czytaj więcej

Allegro wróciło do łask inwestorów. Na jak długo?

Podczas dzisiejszej sesji kurs Allegro rośnie o niespełna 1 proc. i wynosi 39,14 zł. Właśnie przebił poziom sprzed 12 miesięcy. Ostatni raz akcje po 39 zł były w maju 2023 r. Aktualnie kurs jest najwyżej od początku 2022 r. Czy ma potencjał do dalszej zwyżki? Zdania się podzielone. Wycena autorstwa BM mBanku wskazuje, że akcje są już przewartościowane, ale np. cena docelowa BM Santander implikuje prawie 19-proc. przestrzeń do zwyżki.

Ile są warte akcje Allegro

Wyższa od aktualnej wyceny rynkowej jest też cena docelowa oszacowana przez Trigon DM.

- Nadal widzimy niedowartościowanie akcji Allegro, a nasza ostatnia wycena implikuje kilkanaście procent potencjału wzrostu w perspektywie roku. Oczywiście kwestia potencjalnej podaży akcji nie pomaga, ale w długim okresie liczą się fundamenty. Widzimy, że spółka potrafi dobrze zarządzać stroną kosztową w Polsce, gdzie nawet przy nieco spadającym udziale w rynku potrafi istotnie poprawiać wyniki - komentuje Dominik Niszcz, analityk Trigon DM. Dodaje, że wysokomarżowe przychody z reklamy oraz rozwój oferty związanej z płatnościami przykładają się na wzrosty rentowności.

- Do poprawy postrzegania przez inwestorów na pewno przyczyniłoby się ograniczenie strat na rynkach zagranicznych, ale w tym roku jeszcze to nie nastąpi biorąc pod uwagę wczesny etap ekspansji w Czechach i Słowacji oraz spodziewane otwarcie na Węgrzech. W perspektywie kilku lat ekspozycja na te rynki może być jednak lepiej postrzegana przez inwestorów, jeśli uda się zbudować na nich udziały pozwalające na zyskowne prowadzenie działalności - podsumowuje ekspert.

Roszady w akcjonariacie Allegro

W ostatnich tygodniach spółka nie podawała informacji, które mogłyby uzasadniać trwające zwyżki. Warto odnotować, że przybrały one na sile po kwietniowym ABB, czyli transakcji sprzedaży pakietu akcji przez wiodących akcjonariuszy (po 29,5 zł). Popyt znacząco przewyższył podaż i sprzedający (fundusze Cidinan Sarl, Permira VI Investment Platform Limited i Mepinan Sarl) zwiększyli pulę sprzedawanych walorów do 65 mln z 50 mln.

Czytaj więcej

Akcje Allegro mocno drożeją. Dlaczego?

Była to czwarta transakcja sprzedaży w ramach ABB od czasu debiutu spółki na GPW. Trzy poprzednie odbywały się po coraz niższej cenie. Po raz pierwszy w marcu 2021 r. po 60 zł. Potem dwukrotnie w 2023 r. – w czerwcu po 32,25 zł, a jesienią po 29 zł.

Z czego wynika obecna dobra passa notowań? Niewykluczone, że część inwestorów chce wykorzystać obecny czas na zakupy przed ewentualną kolejną podażą, czyli przed następnym ABB (z naszych informacji wynika, że lockup trwa do 18 lipca). Nie brak też opinii, że Allegro znów jest postrzegane jako ciekawa okazja inwestycyjna.

Mimo ostatnich zwyżek akcje są nadal tańsze niż w IPO w 2020 r. Wtedy płacono za nie 43 zł. Na finiszu pierwszej sesji podrożały do 70 zł, a po kilkunastu dniach kurs wyznaczył historyczne maksimum sięgając 100 zł. Potem zaczął spadać. Odbicie widać dopiero w tym roku.

Handel i konsumpcja
Toya stawia na pewniaki i kontynuuje zagraniczną ekspansję
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży
Handel i konsumpcja
Sprawa LPP i Hindenburga. Prokuratura daje głos
Handel i konsumpcja
UOKiK dał zgodę browarom i producentom napojów na tworzenie operatora kaucyjnego
Handel i konsumpcja
LPP i Hindenburg Research: policja wszczęła dochodzenie
Handel i konsumpcja
Protektor: prezes zostaje do niedzieli. Jest następca
Handel i konsumpcja
Żabka wybiera się na warszawską giełdę