Mocnym wzrostem zareagowały w czwartek notowania Allegro na opublikowane szacunki wyników za I półrocze. Po południu akcje drożały, przy wysokim obrocie, o prawie 8 proc., do ponad 27 zł. Od minimum z czerwca tego roku kurs zyskał 41 proc. Ale do odrobienia strat z ostatnich kilkunastu miesięcy droga jeszcze daleka. Obecnie kurs jest o 37 proc. niżej niż cena akcji z IPO.

Wyniki pod lupą

Według wstępnych szacunków skorygowana EBITDA Allegro w II kwartale 2022 r. wyniosła 551,3 mln zł, co oznacza spadek o 1,5 proc. rok do roku (to wynik z wyłączeniem przejętej przez Allegro grupy Mall). Skonsolidowane przychody wzrosły o 69 proc., do 2,21 mld zł, a GMV (wartość sprzedanych produktów) o 23,5 proc., do prawie 12,9 mld zł. W całym I półroczu 2022 r. EBITDA grupy wynosi 947,1 mln zł, co oznacza spadek o 13,6 proc. rok do roku. Przychody wzrosły o 43,1 proc., do 3,6 mld zł, a GMV o 18,4 proc., do 23,7 mld zł.

Natomiast z wyłączeniem Mall przychody wzrosły w II kwartale o 22,3 proc., do 1,6 mld zł, a GMV o 16 proc., do 12,11 mld zł.

– Wyniki samego Allegro były zgodne z tym, czego oczekiwałem, ale niestety niższa od oczekiwań kontrybucja Mall spowodowała, że cała skorygowana EBITDA była kilka procent niższa od oczekiwań – podkreśla Tomasz Sokołowski, analityk BM Santander.

Mall wypracowało w II kwartale proforma 610,7 mln zł przychodów, a skorygowana EBITDA tego podmiotu wyniosła minus 67,1 mln zł. Władze giełdowej grupy podkreślają, że w wyniki Mall uderzył niższy w ujęciu rok do roku popyt ze strony konsumentów w II kwartale 2022 r. Wpłynął zarówno na GMV, jak i na osiągane marże. Kierownictwo Allegro podkreśla, że marże Mall historycznie ulegały sezonowej poprawie w drugiej połowie roku.

Grupa kontynuuje zgodnie z harmonogramem przygotowania do uruchomienia platformy Allegro na rynkach Mall w 2023 r.

Wkrótce zmiana warty

W lipcu GMV w Allegro wzrosło o dwadzieścia kilka procent rok do roku, z kolei w grupie Mall zwyżki były jednocyfrowe.

Allegro podtrzymało oczekiwania na cały rok. Według majowych szacunków grupa zakłada wzrost GMV na poziomie 15–20 proc., przychodów o 25–30 proc., a skorygowanej EBITDA o 10–15 proc. (bez uwzględnienia wyników grupy Mall). Z kolei nakłady inwestycyjne w całym roku mają wynieść 675–725 mln zł.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści parkiet.com za pół ceny

KUP TERAZ

Kolejne informacje dotyczące planów na najbliższe kwartały grupa ma przekazać wraz z publikacją półrocznych wyników, czyli 29 września.

Allegro zadebiutowało na giełdzie jesienią 2020 r., przeprowadzając rekordową ofertę publiczną. Spółką zarządza Francois Nuyts. Już kilka miesięcy temu zapowiedział rezygnację ze stanowiska. Stanie się skuteczna 31 sierpnia. Potem stery w Allegro przejmie Roy Perticucci.

Allegro jest liderem krajowego rynku e-commerce. Jego wartość systematycznie rośnie. PwC przewiduje, że w najbliższych dwóch latach dynamika (wartościowa) rynku wynikać będzie głównie ze wzrostu cen produktów przy słabnącym popycie konsumenckim per capita.