Gra giełdowa „Parkietu” wkracza w decydującą fazę

W tym tygodniu krajowy rynek akcji porusza się raczej niemrawo, zwłaszcza jeśli porównamy go z dwoma poprzednimi tygodniami. Czołówka Parkiet Challenge w tych warunkach i tak radzi sobie doskonale.

Publikacja: 07.12.2023 21:00

Gra giełdowa „Parkietu” wkracza w decydującą fazę

Foto: Parkiet

Gra giełdowa „Parkietu” pomału wkracza w decydującą fazę. Wciąż jednak można dołączyć do rywalizacji i powalczyć o awans do finału – wystarczy zarejestrować się na stronie gra.parkiet.com.

Tygodnie zwyżek za nami

Wygląda na to, że w trzecim tygodniu Parkiet Challenge najlepiej mogą odnaleźć się daytraderzy. Indeks dużych spółek po czterech dniach jest niemal w takim samym miejscu co na zamknięciu poprzedniego tygodnia. Nie oznacza to jednak, że przez te kilka dni tkwił w miejscu. W dwóch pierwszych dniach WIG20 starał się dalej zwyżkować, ale poziom 2300 pkt skutecznie powstrzymywał zapędy kupujących. W środku tygodnia indeks blue chips wybił się powyżej okrągłego poziomu, ale popyt pozostawił po sobie słabsze wrażenie przez popołudniowy odwrót. W konsekwencji nad świecą dzienną wyrysował się długi cień. Wyglądało na to, że podaż powoli dochodzi do głosu. Tak też się stało w czwartek. Po południu indeks dużych spółek tracił około 1 proc., schodząc w okolice 2286 pkt. Podobnie wygląda wykres mWIG40. Tu również w ostatnich dniach – mimo zwyżek – nad dziennymi świecami powstawały długie cienie. W czwartek także mWIG40 poddał się sprzedającym. Warto jednak podkreślić, że oba indeksy w ostatnich dniach śrubowały swoje tegoroczne rekordy, zatem nawet w razie spadków nie możemy mówić o niczym więcej jak tylko o korekcie czy też przystanku w zwyżkach.

– Nastroje wokół GPW pozostają dobre, pomimo iż dynamika wzrostu zauważalnie spadła – ocenia Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ. Jednak musimy mieć świadomość, że ostatnie zwyżki na rynkach globalnych w dużym stopniu były nakręcane spadkiem oczekiwań na podwyżkę stóp procentowych przez Fed. Na rynku długu z kolei rentowności papierów dziesięcioletnich obniżyły się z około 5 proc. do 4,1 proc. w kilka tygodni. Część ekspertów przyznaje, że bez wyraźnego pogorszenia w gospodarce trudno będzie o kolejne zniżki oprocentowania obligacji. A ewentualne słabsze odczyty makro mogą w końcu negatywnie oddziaływać na rynki akcji. – Warto pamiętać, iż od października tego roku główny krajowy indeks WIG20 zanotował blisko 23-proc. podbicie, co daję stopę na poziomie blisko 28 proc. od początku roku. Przy lekko korekcyjnych nastrojach na rynkach bazowych podobną chęć do potencjalnej realizacji zysków daje się odczuć również lokalnie – zauważa Ryczko. Okres przełomu lat na rynkach zazwyczaj jest udany i na to liczy teraz wielu inwestorów. – Jeśli chodzi o grudzień i hossę, wydaje się, iż jesteśmy w momencie, gdy większą aktywność powinien już wykazywać kapitał krajowy, napływający na giełdę i do funduszy, co powinno teoretycznie premiować małe i średnie spółki – przewiduje Ryczko. Ekspert DM BOŚ przypomina, że w ocenie części zagranicznych instytucji inwestycyjnych krajowy parkiet pozostaje wśród tzw. top picks na 2024 r. w ramach koszyka Europy Środkowo Wschodniej czy rynków wschodzących. Bazą do takich prognoz są oczekiwania dotyczące wzrostu gospodarczego czy potencjalne odblokowanie pieniędzy z KPO.

Przypomnijmy, że uczestnicy naszej gry mogą inwestować w spółki z WIG20, mWIG40 oraz w dostępne na GPW ETF-y.

Szanse na finał

Tymczasem Parkiet Challenge wchodzi w decydującą fazę. Zbliżamy się do końca trzeciego tygodnia, a to oznacza, że na walkę o finał pozostanie już tylko tydzień. Obecnie w grze uczestnicy przeszło 1,1 tys. osób. Gracze z czołówki notują już ponad 20 proc. zysku, a więc powiększyli początkowe wirtualne 15 tys. zł o około 3 tys. zł. Dziesiątka najlepszych uczestników po czterech tygodniach gry zakwalifikuje się do finału, który odbędzie się już stacjonarnie 20 grudnia. Wówczas gra toczyć się będzie o nagrody finansowe, których łączna pula sięga 30 tys. zł. Przypomnijmy jednak, że nagrody można zdobyć także w każdym z czterech tygodni zmagań. Za pierwsze miejsce do zgarnięcia jest to konsola Xbox Series X, za drugie smartwatch Garmin Venu 2, zaś za trzecie tablet Lenovo Tab M10 Plus.

parkiet.com

parkiet.com

Gra giełdowa
Finał przy bardzo zmiennej sesji
Materiał Promocyjny
Nowy samochód w nowej firmie - co warto wiedzieć?
Gra giełdowa
Finał Parkiet Challenge za nami. Mamy nowego mistrza inwestowania
Gra giełdowa
Finał Parkiet Challenge 2023. Kto będzie mistrzem inwestycji?
Gra giełdowa
Pierwszy etap gry za nami. Coraz bliżej wyłonienia mistrza
Gra giełdowa
I etap rozstrzygnięty. Czas na finał Parkiet Challenge
Gra giełdowa
Parkiet Challenge. Część uczestników stawia wszystko na jedną kartę