Globalne ocieplenie zbiera tego lata na półkuli północnej żniwo w postaci pożarów, susz i ofiar śmiertelnych wśród ludzi. Rekordowe upały i susze utrudniają prace polowe i źle rokują plonom we Francji, Hiszpanii i częściach Włoch. Na początku lipca największa susza od 70 lat i wyschnięcie Padu zmusiły rząd w Rzymie do ogłoszenia stanu wyjątkowego na północy kraju.
Na plus Holandia, Niemcy i USA
Niski stan wody w Renie grozi pogłębieniem kryzysu energetycznego w Niemczech, utrudniając transport węgla i ropy. Z powodu bliskiego rekordowo niskiemu stanu wody w Wiśle w Warszawie wstrzymano kursowanie promów turystycznych, a jak wynika z raportu NIK, niektóre regiony Polski cierpią z powodu suszy już niemal co roku.
Pod koniec lipca dobre wiadomości z frontu walki ze zmianami klimatycznymi płyną z Niderlandów, Niemiec i USA. Holenderski kompleks przemysłowy Shella wzbogaci się o największą w Europie fabrykę zielonego wodoru (ramka 1), a nad Łabą rośnie poparcie dla wprowadzenia ograniczeń prędkości na autostradach (ramka 2).
Do krajów, w których upowszechnienie aut elektrycznych przekroczyło masę krytyczną, dołączyły USA (ramka 3). Wyjście udziału „elektryków” w sprzedaży nowych pojazdów powyżej 5 proc. zwykle oznacza początek etapu dynamicznego wzrostu rynku.
Polski rząd daje zły przykład
Do tego momentu jeszcze daleko ma jednak Polska – według stowarzyszenia ACEA w pierwszym kwartale 2022 „elektryki” odpowiadały nad Wisłą za 2,2 proc. sprzedawanych samochodów. To dawało nam czwarte od końca miejsce w UE, w porównaniu ze średnią unijną sięgającą 10 proc.