BP Firma British Petroleum Poland rozpoczęła działalność w grudniu 1991 r. Od 1 stycznia 1999 r. jest oddziałem grupy BP - jednej z największych firm światowych, która powstała dzięki połączeniu BP i Amoco.
Od początku prowadzenia działalności w Polsce BP zainwestowała ponad 300 mln USD, obecnie posiada sieć składającą się ze 136 stacji benzynowych. Siedziba główna BP znajduje się w Londynie. BP prowadzi swoją działalność w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Australii, Azji oraz Afryce. Ponad 70% dochodów koncernu pochodzi z Europy i Stanów Zjednoczonych. BP zajmuje trzecie miejsce w rankingu największych koncernów naftowych i petrochemicznych na świecie.
Conoco
Conoco rozpoczął działalność w Polsce w 1992 r., otwierając właśnie w tym roku pierwszą stację benzynową JET. Firma zamierza w Polsce nadal rozwijać swoją sieć stacji JET (obecnie na terenie Polski znajdują się 44) i sklepów Jiffy. Liczące 125 lat Conoco jest jedną z przodujących firm światowych zaangażowanych w wydobycie ropy naftowej i przemysł rafineryjny. Działa aktywnie w 40 krajach na świecie, wydobywając ropę naftową i gaz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Indonezji, Nigerii, Rosji, Wenezueli i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Conoco jest właścicielem lub współwłaścicielem wielu rafinerii ropy naftowej - w Europie m.in. są to Humber w Anglii oraz Karlsruhe - Niemcy, Kralupy i Litvinov - Czechy.
Conoco posiada 7900 stacji benzynowych w Stanach Zjednoczonych oraz ponad 2800 w Europie. Centrala firmy mieści się w Teksasie.
DEA Mineraloel Polska
Firma DEA Mineraloel Polska powstała w 1994 r. Jedynym udziałowcem spółki jest firma DEA Mineraloel AG z siedzibą w Hamburgu, która jest największym przedsiębiorstwem wewnątrz grupy RWE-DEA. Koncern jest właścicielem i współwłaścicielem pięciu niemieckich rafinerii. W Polsce posiada sieć 48 stacji paliwowych.
Dexpol
Spółka rozpoczęła działalność w Polsce w 1994 roku. Obecnie Dexpol ma w swojej sieci 32 stacje DEX, a w najbliższym czasie planuje zwiększyć ich liczbę do 100. Dotychczasowe inwestycje to, poza budową sieci stacji DEX, przejęcie i rozbudowa sieci Agip, a także rozbudowa sieci restauracji.
ESSO
Firma ESSO rozpoczęła swą działalność na polskim rynku w roku 1991. W kolejnych latach następował rozwój sieci stacji paliw, początkowo na terenie Polski zachodniej, a później także w pozostałych regionach kraju, obecnie firma posiada niewiele ponad 30 obiektów. ESSO Polska należy do organizacji ExxonMobil, światowego lidera w zakresie zasobów surowców energetycznych, posiadanych mocy przerobowych, poziomu produkcji i sprzedaży produktów ropopochodnych, jak również poziomu produkcji gazu ziemnego.
ExxonMobil działa w ponad 200 krajach całego świata, a firmy Exxon oraz Mobil, które na mocy podpisanego w 1998 r. porozumienia utworzyły nową organizację, mają ponad 100-letnią historię.
Preem
Preem, największy szwedzki koncern naftowy, zaopatruje rynek polski od lat 60. Od 1994 r. Preem zaczął organizować w naszym kraju sieć stacji partnerskich (obecnie posiada ich 72). Firma posiada 5 biur regionalnych, dwie własne bazy paliw i sieć dystrybucji oleju opałowego. Preem zaopatruje w paliwa zarówno indywidualnych odbiorców, jak i dużych klientów instytucjonalnych.
Preem w Szwecji posiada dwie własne rafinerie przerabiające łącznie 15 mln ton ropy rocznie. 2/3 produkcji jest eksportowane do wielu krajów europejskich. Preem planuje budowę w porcie gdyńskim własnego terminalu importowego, który pozwoli na utrzymanie wysokiej jakości szwedzkich produktów sprowadzanych do Polski.
Shell
Firma Shell po raz pierwszy pojawiła się w Polsce w 1992 r., zakładając w całym kraju sieć stacji benzynowych (obecnie jest ona jedną z największych w Polsce, składa się ze 136 obiektów). Pierwsza stacja benzynowa została uruchomiona w 1994 r. Shell Polska należy do istniejącego od 1907 r. koncernu Royal Dutch/Shell, który posiada lub zarządza około dwoma tysiącami firm zatrudniających ponad 120 000 pracowników. Firmy te działają w ponad 120 krajach świata.
Obecnie Royal Dutch/Shell Group jest własnością 595 000 udziałowców indywidualnych i instytucjonalnych, przede wszystkim z Wielkiej Brytanii, Holandii, USA oraz Szwajcarii. Koncern zajmuje się poszukiwaniami oraz wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego, wytwarzaniem i dystrybucją produktów naftowych, wydobyciem węgla kamiennego oraz produkcją i sprzedażą chemikaliów.
Slovnaft
Slovnaft rozpoczął działalność w Polsce w roku 1997. Spółka zajmuje się również budową i eksploatacją stacji paliw, jednak do tej pory otworzyła na terenie południowej Polski zaledwie 3. Właścicielem wszystkich stacji Slovnaft Polska jest Slovnaft z siedzibą w Bratysławie na Słowacji. Od zeszłego roku 36% akcji słowackiej firmy posiada węgierski MOL, który niedawno otrzymał wyłączność na negocjacje w sprawie zakupu 17,6-proc. pakietu akcji PKN ORLEN.
Statoil
Jesienią 1991 r. rozpoczęło w Warszawie działalność przedstawicielstwo koncernu Statoil. Firma Statoil Polska została oficjalnie zarejestrowana w maju 1992 r., a pierwszą stację benzynową otwarto w 1993 r. (do tej pory uruchomiono już 121 tego typu obiektów).
Wartość dotychczasowych inwestycji Statoil w Polsce wynosi 250 mln USD. Statoil, utworzony w 1972 roku, jest międzynarodowym koncernem naftowym, w którym większościowe udziały ma państwo norweskie. Jest największym producentem ropy naftowej na Morzu Północnym oraz światowym liderem w technologii wydobywania ropy spod dna morskiego, a także jednym z największych na świecie eksporterów tego surowca. Część ropy naftowej przetwarzana jest na produkty naftowe w dwóch skandynawskich rafineriach należących do Statoil. Koncern jest także liczącym się dostawcą gazu ziemnego na rynki europejskie oraz właścicielem ponad 2200 stacji benzynowych w dziesięciu krajach Europy.
Statoil prowadzi działalność w 23 krajach świata. Jest obecny w Europie, obu Amerykach, Azji i Afryce. Siedziba koncernu znajduje się w Stavanger, naftowej stolicy Norwegii.