Ekodiesel Plus 50 jest produkowany w trzech odmianach: letniej, przejściowej i zimowej. Pozwala to na jego stosowanie w naszej strefie klimatycznej przez cały rok, nawet do spadków temperatury w czasie zimy do -25°C stopni. Olej ten zawiera poniżej 50 ppm siarki, co zapewnia znaczne obniżenie emisji tlenków siarki i cząstek stałych, posiadających działanie rakotwórcze, a przede wszystkim umożliwia stosowanie filtrów i katalizatorów w układzie wydechowym pojazdów z silnikiem diesla. Tak niski poziom zawartości siarki w olejach napędowych zostanie przyjęty w krajach Unii Europejskiej jako obowiązkowy dopiero w roku 2005, a obecnie wynosi 350 ppm (od 1 stycznia 2003 roku ten wymóg obowiązuje również w Polsce).
Obniżona zawartość węglowodorów aromatycznych, a przede wszystkim aromatów policyklicznych, w zdecydowanym stopniu ogranicza tworzenie i emisję cząstek stałych. Podwyższona wartość liczby cetanowej ma z kolei bezpośredni wpływ na przebieg procesu spalania w silniku, a tym samym na parametry pracy silnika, jak również wielkość emisji substancji szkodliwych. Paliwo posiada lepsze, w stosunku do konkurencyjnych produktów, właściwości eksploatacyjne w okresie zimowym, uzyskane dzięki obniżeniu zawartości węglowodorów parafinowych, które w niskich temperaturach mogą wytrącać się z paliwa, powodując jego rozwarstwienie, oraz dzięki zastosowaniu specjalnych dodatków zapobiegających wytrącaniu parafiny.
W wyniku prowadzonej od kilku lat akcji profilaktycznego zabezpieczania paliw przed skażeniem mikrobiologicznym, olej napędowy Ekodiesel Plus 50 pozbawiony jest mikroorganizmów oraz produktów ich metabolizmu - szlamów i osadów, które razem mogłyby zatykać filtry w pojazdach i wywoływać inne problemy eksploatacyjne. Wysoki stopień czystości mikrobiologicznej tego paliwa gwarantowany jest w całym systemie dystrybucji Orlenu.
Olej nowej generacji
W płockiej rafinerii produkowany jest również miejski olej napędowy ONM "Standard 25", który jest nową wersją produkowanego dotychczas paliwa miejskiego. Jest to paliwo nowej generacji, przeznaczone głównie do autobusów z silnikami samozapłonowymi. Jest to jedyny tego rodzaju produkt wprowadzony na rynek w Europie Środkowowschodniej. Dzięki zastosowaniu przez Spółkę nowoczesnych technologii wytwarzania oraz unikalnych dodatków uszlachetniających, jakość ONM "Standard 50" jest znacznie wyższa od jego odpowiedników używanych w krajach Unii Europejskiej (zawartość siarki w tym produkcie wynosi 0,0025%, czyli 25mg/kg).
Ze względu na wysokie walory ekologiczne, Koncern zaleca stosowanie ONM "Standard 25" w dużych miastach oraz aglomeracjach przemysłowych, gdzie istnieje wysoki poziom emisji szkodliwych składników w spalinach. Wynika to zarówno ze specyficznych warunków eksploatacji tych pojazdów, jak i charakterystyki stosowanego w kraju taboru. Autobusy komunikacji miejskiej poruszają się na stosunkowo krótkich odcinkach pomiędzy kolejnymi przystankami, głównie w ruchu o dużym natężeniu. Silnik autobusowy każdorazowo przy ruszaniu z miejsca zostaje znacznie obciążony, proporcjonalnie do liczby przewożonych pasażerów. Wymaga to gwałtownego zwiększenia dawki podawanego paliwa, a to z kolei sprzyja pogorszeniu warunków spalania, zwłaszcza w przypadku pojazdów o niewielkim, jednostkowym wskaźniku mocy (kW/tonę). W efekcie wyraźnie zwiększa się emisja szkodliwych składników w spalinach i rośnie ich zadymienie. Poprzez zastosowanie specjalnego paliwa, jak olej napędowy miejski, emisję tę można znacząco obniżyć, co w skali dużych aglomeracji miejskich daje odczuwalne efekty ekologiczne.