Olej dobry na cały rok

Każdy klient kupujący paliwa PKN Orlen zyskuje gwarancję, że zaopatruje się w ekologiczny produkt najwyższej jakości. Składy chemiczne benzyn, olejów napędowych i autogazu dobierane są na podstawie najnowszych światowych badań. Orlen - jako pierwszy producent w Polsce - zaczął zabezpieczać swoje produkty przed skażeniem mikrobiologicznym. Oleje produkowane przez Koncern należą do najwyższej klasy produktów.

Publikacja: 29.07.2003 10:48

Oleje napędowe ORLENU spełniają zarówno aktualne wymogi dyrektyw europejskich w zakresie jakości paliw, jak również te, które wchodzą w życie dopiero od 1 stycznia 2005 roku. Niektóre parametry jakościowe olejów napędowych już obecnie zdecydowanie przewyższają unijne standardy. Szczególnie dotyczy to najważniejszych, z ekologicznego punktu widzenia, parametrów jakościowych, jakimi są zawartość siarki i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Zawartość tych składników ma bezpośredni wpływ na wielkość emisji substancji toksycznych z silników diesla.

Ekodiesel Plus 50

w czołówce światowej

Produkowany w Płocku, Ekodiesel Plus 50 jest przyjaznym dla środowiska olejem napędowym. Jego parametry o znaczeniu ekologicznym są znacznie lepsze niż przewidują to normy Unii Europejskiej, obowiązujące na 2005 rok. Nowe paliwo do silników dieslowskich wyróżnia się siedmiokrotnie niższą zawartością siarki (0,005%) niż wymagane jest to w krajach UE. Stosując nowy olej napędowy użytkownicy pojazdów przyczyniają się do ograniczenia emisji siarki w spalinach samochodowych. Ekodiesel Plus 50 charakteryzuje się również wyższym wskaźnikiem jakości spalania, gwarantuje łatwiejszy rozruch pojazdu i wydajniejszą eksploatację samochodu. Powyższe parametry gwarantują niezawodność eksploatacji paliwa. Ekodiesel Plus 50, podobnie jak inne paliwa z Orlenu, wyposażony jest w pakiet dodatków, które zabezpieczają paliwa przed skażeniem mikrobiologicznym, utrudniającym eksploatację silników.

Na każdą porę roku

Ekodiesel Plus 50 jest produkowany w trzech odmianach: letniej, przejściowej i zimowej. Pozwala to na jego stosowanie w naszej strefie klimatycznej przez cały rok, nawet do spadków temperatury w czasie zimy do -25°C stopni. Olej ten zawiera poniżej 50 ppm siarki, co zapewnia znaczne obniżenie emisji tlenków siarki i cząstek stałych, posiadających działanie rakotwórcze, a przede wszystkim umożliwia stosowanie filtrów i katalizatorów w układzie wydechowym pojazdów z silnikiem diesla. Tak niski poziom zawartości siarki w olejach napędowych zostanie przyjęty w krajach Unii Europejskiej jako obowiązkowy dopiero w roku 2005, a obecnie wynosi 350 ppm (od 1 stycznia 2003 roku ten wymóg obowiązuje również w Polsce).

Obniżona zawartość węglowodorów aromatycznych, a przede wszystkim aromatów policyklicznych, w zdecydowanym stopniu ogranicza tworzenie i emisję cząstek stałych. Podwyższona wartość liczby cetanowej ma z kolei bezpośredni wpływ na przebieg procesu spalania w silniku, a tym samym na parametry pracy silnika, jak również wielkość emisji substancji szkodliwych. Paliwo posiada lepsze, w stosunku do konkurencyjnych produktów, właściwości eksploatacyjne w okresie zimowym, uzyskane dzięki obniżeniu zawartości węglowodorów parafinowych, które w niskich temperaturach mogą wytrącać się z paliwa, powodując jego rozwarstwienie, oraz dzięki zastosowaniu specjalnych dodatków zapobiegających wytrącaniu parafiny.

W wyniku prowadzonej od kilku lat akcji profilaktycznego zabezpieczania paliw przed skażeniem mikrobiologicznym, olej napędowy Ekodiesel Plus 50 pozbawiony jest mikroorganizmów oraz produktów ich metabolizmu - szlamów i osadów, które razem mogłyby zatykać filtry w pojazdach i wywoływać inne problemy eksploatacyjne. Wysoki stopień czystości mikrobiologicznej tego paliwa gwarantowany jest w całym systemie dystrybucji Orlenu.

Olej nowej generacji

W płockiej rafinerii produkowany jest również miejski olej napędowy ONM "Standard 25", który jest nową wersją produkowanego dotychczas paliwa miejskiego. Jest to paliwo nowej generacji, przeznaczone głównie do autobusów z silnikami samozapłonowymi. Jest to jedyny tego rodzaju produkt wprowadzony na rynek w Europie Środkowowschodniej. Dzięki zastosowaniu przez Spółkę nowoczesnych technologii wytwarzania oraz unikalnych dodatków uszlachetniających, jakość ONM "Standard 50" jest znacznie wyższa od jego odpowiedników używanych w krajach Unii Europejskiej (zawartość siarki w tym produkcie wynosi 0,0025%, czyli 25mg/kg).

Ze względu na wysokie walory ekologiczne, Koncern zaleca stosowanie ONM "Standard 25" w dużych miastach oraz aglomeracjach przemysłowych, gdzie istnieje wysoki poziom emisji szkodliwych składników w spalinach. Wynika to zarówno ze specyficznych warunków eksploatacji tych pojazdów, jak i charakterystyki stosowanego w kraju taboru. Autobusy komunikacji miejskiej poruszają się na stosunkowo krótkich odcinkach pomiędzy kolejnymi przystankami, głównie w ruchu o dużym natężeniu. Silnik autobusowy każdorazowo przy ruszaniu z miejsca zostaje znacznie obciążony, proporcjonalnie do liczby przewożonych pasażerów. Wymaga to gwałtownego zwiększenia dawki podawanego paliwa, a to z kolei sprzyja pogorszeniu warunków spalania, zwłaszcza w przypadku pojazdów o niewielkim, jednostkowym wskaźniku mocy (kW/tonę). W efekcie wyraźnie zwiększa się emisja szkodliwych składników w spalinach i rośnie ich zadymienie. Poprzez zastosowanie specjalnego paliwa, jak olej napędowy miejski, emisję tę można znacząco obniżyć, co w skali dużych aglomeracji miejskich daje odczuwalne efekty ekologiczne.

Dłuższy żywot silnika

ONM "Standard 25" zawiera specjalnie opracowane dodatki uszlachetniające, które zapobiegają zanieczyszczaniu się układów dolotowych w silniku. Dzięki temu jego praca jest sprawniejsza, a żywotność dłuższa. Zastosowanie dodatków powoduje również pełniejsze spalanie paliwa, co zmniejsza jego zużycie (potwierdziły to testy eksploatacyjne przeprowadzone w przedsiębiorstwach komunikacji miejskiej). Olej ma również bardzo dobre własności smarne, pomimo niewielkiej zawartości siarki. Jest to rezultatem dodania substancji, zapobiegających nadmiernemu zużyciu elementów aparatury wtryskowej silnika. Poważnym atutem tego paliwa są bardzo dobre właściwości niskotemperaturowe, które umożliwiają jego stosowanie zimą, w temperaturach nawet do -30°C.

Miejski olej napędowy charakteryzuje się bardzo niską zawartością siarki, niską zawartością węglowodorów aromatycznych oraz bardzo dobrymi właściwościami niskotemperaturowymi. Podobnie jak Ekodiesel Plus 50, również to paliwo chronione jest przed skażeniem mikrobiologicznym. Olej napędowy miejski jest paliwem produkowanym tylko w nielicznych krajach europejskich pod nazwą City Diesel. Paliwo to zostało wprowadzone na rynek krajowy już w 1994 roku i do tej pory Orlen jest jego jedynym producentem w Polsce.

Zgodnie ze Światową

Kartą Paliw

Zarówno Ekodiesel Plus 50, jak również olej miejski spełniają wszystkie wymogi Światowej Karty Paliw w kategorii olejów napędowych oraz większość wymogów trzeciej i najwyższej czwartej kategorii. Oba rodzaje paliwa przeszły pomyślnie testy na silniku Peugeot XUD-9 w zakresie właściwości myjących według nowej, zaostrzonej procedury (CEC F-23-T-00 oraz testu NF M 07-075) określającego skłonność paliwa do pienienia.

W związku ze stosowaniem biocydów, powstające w Płocku oleje napędowe spełniają jeszcze jeden, bardzo ważny, wymóg Światowej Karty Paliw, a mianowicie nie wykazują skłonności do rozwoju życia mikrobiologicznego.

Wysoka jakość olejów napędowych została potwierdzona uzyskaniem najwyższych wyróżnień, jakie przyznawane są dla produktów i usług wytwarzanych w kraju. W roku 1996 olej napędowy miejski został wyróżniony godłem promocyjnym "Teraz Polska". W 1997 roku w zorganizowanym przez Ministerstwo Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa konkursie Orlen uzyskał nagrodę "Lidera Polskiej Ekologii" za technologię produkcji miejskiego oleju napędowego. We wrześniu 2000 roku nowa wówczas wersja paliwa miejskiego ONM "Standard 50" podczas V Międzynarodowych Targów Nafta i Gaz 2000 otrzymała Grand Prix tych targów przeznaczone dla produktów, które odznaczają się szczególnymi walorami jakościowymi. Rok później we wrześniu olej miejski zdobył "Złote Koła Komunikacji Miejskiej" na wystawie, odbywającej się w ramach Międzynarodowych Targów Łódzkich. Wreszcie w listopadzie 2001 w zorganizowanej przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej i Business Centre Club III edycji konkursu pt. Medal Europejski, olej napędowy Ekodiesel Plus 50 uzyskał wyróżnienie.

Lekki olej opałowy

Orlen jest także producentem lekkiego oleju opałowego Ekoterm PLUS, którego produkcję rozpoczęto w 1993 roku. Już pięć lat temu poprawiono jego własności, tak aby odpowiadały normom niemieckim. Jest to paliwo ekologiczne, nowoczesne i bezpieczne w eksploatacji kotłów centralnego ogrzewania, do których jest przeznaczone. Niska zawartość siarki, wysoka wartość opałowa, spalanie się bez odpadów czynią z tego produktu paliwo najwyższej jakości. Mocną stroną Ekotermu jest także jego łatwość eksploatacji. W przeciwieństwie do tradycyjnego, pracochłonnego opalania węglem lub koksem, opalanie olejowe jest praktycznie bezobsługowe. Jest to szczególnie istotne dla prywatnego odbiorcy. Natomiast w odniesieniu do odbiorcy instytucjonalnego, który nie musi już ponosić kosztów związanych z zatrudnieniem palaczy, przywozu węgla czy też wywozu odpadów, przekłada się to na konkretne i wymierne korzyści finansowe. Do tego rodzaju produktu dodawany jest czerwony barwnik, który ma zapobiegać niezgodnemu z przeznaczeniem użyciu tego paliwa, obłożonego znacznie mniejszą akcyzą, do silników wysokoprężnych.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego