BPH musiał przedstawić program naprawczy

Zarząd, w związku ze stratami w I półroczu złożył do Komisji Nadzoru Finansowego program naprawczy. Bank ma niespodziewanie mieć w III kwartale zysk netto

Publikacja: 22.10.2009 01:07

Prezes Józef Wancer zapewnia, że BPH mimo wcześniejszych strat ten rok zakończy zyskiem netto.

Prezes Józef Wancer zapewnia, że BPH mimo wcześniejszych strat ten rok zakończy zyskiem netto.

Foto: GG Parkiet, Małgorzata Pstrągowska MP Małgorzata Pstrągowska

Mówimy o programie wzmocnienia efektywności – wyjaśnia Józef Wancer, prezes BPH. – Byliśmy świadomi tego, jakie będą nasze wyniki. Zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie potężnego planu restrukturyzacji, który jednorazowo zwiększył nasze koszty w I połowie roku – dodaje.

[srodtytul]Naprawa z powodu strat[/srodtytul]

Prawo zmusza banki, które miały stratę, do przygotowania programu naprawczego. Na koniec I półrocza tego roku stratę miało co najmniej osiem banków (nie wszystkie podają do publicznej wiadomości swoje wyniki – red.), w tym również BPH. Spółka zakończyła I półrocze 86 mln zł na minusie.

Podczas prezentacji wyników BPH po I półroczu prezes Wancer zapowiadał, że III kwartał może również zakończyć się pod kreską. Bank podał wczoraj w komunikacie, że wykaże za ten okres zysk. – Zmniejszyliśmy koszty, poprawiliśmy stronę przychodową, co sprawiło, że polepszyły się nasze dochody na działalności bankowej – mówi szef BPH. Na plusie ma zakończyć się cały rok, a od 2010 r. BPH ma być na stałe zyskowny. Trzeba pamiętać, że w IV kwartale tego roku dojdzie do fuzji prawnej BPH i GE Money Banku. Po I półroczu zysk GE Money wyniósł 93,6 mln zł.

[srodtytul]Rozczarowani analitycy[/srodtytul]

– Informacja BPH to dla nas niespodzianka. Wiedzieliśmy, że bank będzie musiał przygotować plan naprawczy i że negatywny wynik to głównie sprawa kosztów restrukturyzacji i rezerw – mówi Marcin Materna, szef analityków Millennium Domu Maklerskiego. Dodaje, że teraz ważne jest, jakie wyniki po III kw. pokaże siostrzana instytucja – GE Money Bank. – Istotne jest, jakie bank utworzy rezerwy, jakie będzie miał przychody. Nie widać specjalnie, żeby w ostatnim czasie mocno się rozwijał – uważa Materna.

[srodtytul]Fuzja częścią naprawy[/srodtytul]

Zarząd BPH przedstawił w planie naprawczym założenia strategii banku na najbliższe lata. Połączona instytucja chce znaleźć się wśród pięciu wiodących instytucji w Polsce w strategicznych segmentach rynku (m.in. bankowość detaliczna, obsługa małych i średnich firm). Do 2012 r. nowy BPH ma osiągnąć 17 proc. lub wyższy zwrot na kapitale netto, a wskaźnik relacji kosztów do dochodów ma spaść 50 proc.

Program naprawczy kończy się w momencie, kiedy nadzorowany bank jest zyskowny i jest w stanie udowodnić swoją stabilizację finansową. Komisji Nadzoru Finansowego nie chodzi tylko, żeby monitorowana instytucja pokazała dodatni wynik za miesiąc czy kwartał. – Połączony bank zamknie rok 2009 zyskiem, a od 2010 r. będzie trwale zyskowny z utrzymaniem stabilności – mówi Wancer. – Nasza strategia oraz planowana fuzja z GE Money Bankiem jest odpowiedzią na pytania nadzoru.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego