Z faktoringu samorządowego mogą korzystać przedsiębiorstwa, gdy podpisały kontrakt z urzędem gminy czy miasta lub inną jednostką samorządową i prowadzą sprzedaż z odroczoną płatnością, lub te firmy, które dopiero startują w ogłoszonych przez nie przetargach i wymagają gwarancji refinansowania.?
Jak zauważa Sebastian Grabek, dyrektor departamentu faktoringu HSBC Bank Polska, faktoring samorządowy zaczął dynamicznie się rozwijać po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, które zaowocowało napływem funduszy na realizację projektów infrastrukturalnych, np. budowę dróg, autostrad, mostów itp. przez samorządy czy inne jednostki administracji publicznej. W związku z tym najczęściej korzystają z niego przedsiębiorstwa z sektora budowlanego, głównie wykonawcy inwestycji drogowych. Są to zwykle małe i średnie przedsiębiorstwa.
Finansowanie w postaci faktoringu umożliwia gminom, miastom czy powiatom realizację zakupów i inwestycji, nawet jeśli w danym roku budżetowym nie posiadają całej potrzebnej na ten cel kwoty. Bank lub spółka faktoringowa, poprzez wykupienie faktur, dostarcza firmom wykonawcom pieniądze za realizację inwestycji na rzecz samorządów.
Przedsiębiorstwa, po udokumentowaniu bezsporności wierzytelności, uzyskują równowartość wystawionych faktur, pomniejszoną o ewentualne koszty. Z ich punktu widzenia ważne jest to, że w procesie udzielania finansowania nie jest badana ich zdolność kredytowa, lecz wyłącznie danej jednostki samorządowej (płatnika). Finansowanie w postaci faktoringu, z księgowego punktu widzenia, jest także korzystne dla samorządu. Jest to zobowiązanie pozabilansowe, które nie zwiększa współczynnika ich zadłużenia. Jak mówi Paweł Kacprzak, dyrektor ds. faktoringu w Raiffeisen Bank Polska, jedynym "wąskim gardłem" jest konieczność potwierdzenia kwoty faktury do zapłaty przez władze samorządu, a nie wszystkie wyrażają na to zgodę.?
- Niezmiennie obserwujemy dynamiczny wzrost zainteresowania tym modelem finansowania, czego dowodem jest liczba i skala transakcji. Realizujemy projekty zarówno dla dużych, jak i małych miast, województw oraz gmin wiejskich. Są to zarówno transakcje powtarzalne oraz te z limitem nieodnawialnym - mówi Dariusz Filipek z departamentu finansowania transakcji Deutsche Bank PBC. Największa z transakcji dotyczy limitu odnawialnego w wysokości 6 mln zł.