Lepsza jest zarówno ocena sytuacji, jak i wskaźniki wyprzedzające dla rynku kredytów osób indywidualnych oraz kredytów dla przedsiębiorstw.
Sytuacja na rynku kredytów dla gospodarstw domowych ulega poprawie. Wskaźnik prognozy trzeci kolejny miesiąc z rzędu wykazuje wzrost, obecnie wynosi 57 i jest wyższy w stosunku do stycznia o 41,6 pkt proc. oraz o 15,8 pkt proc. w porównaniu z marcem. Wskaźnik wyprzedzający dla rynku kredytów gospodarstw domowych informuje o optymistycznej perspektywie na przyszłe okresy w przypadku kredytów mieszkaniowych oraz konsumpcyjnych. Wskaźnik oceny osiągnął 30,4, w stosunku do stycznia wzrósł o 27,6 pkt proc., a w porównaniu z marcem jest wyższy o 7 pkt proc. Częściowo jest to wpływ czynników sezonowych.
Poprawił się także wskaźnik oceny sytuacji na rynku kredytów dla przedsiębiorstw i wynosi 9,6, wzrósł więc w stosunku do poprzedniego miesiąca o 1,5 pkt proc., a w porównaniu ze styczniem br. o 13,2 pkt proc. Wskaźnik wyprzedzający czwarty miesiąc z rzędu informuje o przewidywanej poprawie sytuacji w kolejnych okresach. Jego wartość w kwietniu wyniosła 28, jest wyższa o 3 pkt proc. w porównaniu z marcem oraz o 15,8 pkt proc. w stosunku do stycznia br. Przewiduje się spadek wartości kredytów zagrożonych.
– Kolejny miesiąc z rzędu rośnie główny indeks Pengab, po wielu miesiącach spadków. Wydaje się, że można powoli rozmawiać o sygnałach zwiastujących ożywienie w gospodarce – ocenia Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich (ZBP).
W perspektywie kolejnych dwóch kwartałów oczekuje się zdecydowanego wzrostu liczby udzielanych kredytów mieszkaniowych oraz wzrostu liczby kredytów inwestycyjnych dla przedsiębiorstw. Optymistyczne prognozy formułowane są także w przypadku kredytów konsumpcyjnych oraz kredytów obrotowych dla przedsiębiorstw.