Aktualna sytuacja rynkowa, pogarszające się wyniki finansowe podmiotów z wielu branż oraz niepewność co do warunków, w jakich mogą one działać w przyszłości, powodują, że z punktu widzenia oceny sytuacji finansowej wielu spółek jedną z kluczowych kwestii jest obecnie odpowiedź na pytanie, czy aktywa trwałe są w stanie wygenerować w przyszłości przepływy wystarczające do zapewnienia zwrotu poniesionych nakładów.
Spowolnienie gospodarcze i kryzys, który dotknął niektóre branże, spowodował, że w 2012 roku mogliśmy zaobserwować istotną wartość odpisów aktualizujących rozpoznanych w sprawozdaniach finansowych spółek. Dla przykładu, na wykresie zestawiono wartości odpisów rozpoznanych w 2012 roku na podstawie dostępnych sprawozdań finansowych za zeszły rok spółek wchodzących w skład indeksów WIG20 i mWIG40.
Zastosowanie w praktyce postanowień Międzynarodowego Standardu Rachunkowości nr 36 – Utrata wartości aktywów niejednokrotnie sprawia trudności i budzi wątpliwości interpretacyjne. Testowanie utraty wartości jest kwestią wymagającą rozległej wiedzy specjalistycznej oraz doświadczenia. Trudność w wykonaniu testu potęguje fakt, że w grę wchodzi spory element subiektywnej oceny co do kluczowych założeń, które przyjmuje się na potrzeby takiego testu. O ile relatywnie łatwo jest określić stopę dyskonta lub przyszłe kursy walutowe stosowane do przeliczenia przepływów nominowanych w walutach obcych (np. bazując na raportach banków), o tyle trudniejsze jest ustalenie takich wartości operacyjnych funkcjonowania spółki, jak przyszłe ceny produktów, koszt nabycia surowców itp. Do pewnego stopnia można opierać się na dostępnych raportach branżowych, ale i tak nic nie zastąpi doświadczenia i wyczucia menedżerów spółki w tym procesie.
Jednostki sporządzające sprawozdania finansowe zgodnie z MSSF są zobowiązane corocznie przeprowadzać test na utratę wartości dla wartości firmy oraz dla wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania i tych, które nie są jeszcze dostępne do użytkowania. Dla pozostałych aktywów trwałych test na utratę wartości przeprowadza się na koniec danego okresu sprawozdawczego, jeżeli jednostka zidentyfikuje przesłanki wskazujące, że dany składnik aktywów trwałych lub grupa aktywów może nie przynieść w przyszłości wystarczających korzyści ekonomicznych.
Katalog przesłanek wskazujących, że mogła nastąpić utrata wartości danego składnika aktywów trwałych, jest bardzo rozbudowany. Mogą to być przesłanki pochodzące zarówno z zewnętrznych źródeł, tj. z szeroko pojętego otoczenia jednostki, w tym ze zmian legislacyjnych, jak i takie, których źródłem jest sama jednostka. Oprócz tak oczywistych przesłanek jak np. fizyczne uszkodzenia lub zniszczenie, aktualnie najczęściej obserwowane przesłanki utraty wartości to: zmiany technologiczne, zmiany stóp procentowych, wykazywane przez dłuższy okres straty operacyjne, jak również ujemne przepływy pieniężne i restrukturyzacja działalności.