PARKIET: Raport Merrill Lynch

Aktualizacja: 06.02.2017 05:50 Publikacja: 24.11.2000 05:21

Na liście czołowych rekomendacji Merrill Lynch w makroregionie rynków nowych Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki znajdują się trzy spółki polskie: PBK ? zalecany do kupna obecnie i za rok, Prokom ? dziś do kupna, za rok zaś do gromadzenia, jak też PKN, który bank ten radzi gromadzić obecnie i za rok.

Na krajowej liście rekomendacji do kupna dziś i za rok Merrill Lynch zaleca Agorę. Do gromadzenia na dziś wytypowano ComputerLand (za rok ? kupować), Kredyt Bank (za rok też gromadzić), BSK i KGHM (za rok mają one rekomendację neutralną).

Rekomendację neutralną na dziś mają BPH i TP SA (obie za rok ? do kupna), Softbank (za rok ? gromadzić) i Optimus (za rok ? rekomendacja neutralna).

Do redukcji na dziś wytypowano Bank Handlowy, który za rok ma rekomendację neutralną a do sprzedania ? tradycyjnie już BIG-BG, za rok zalecany do trzymania.

Bessa Optimusa ? niezasłużona

Komentując wydarzenia wokół spółek giełdowych, analitycy Merrill Lynch stwierdzają, że 10-proc. spadek notowań Optimusa jest niespodzianką, i to niezasłużoną. Sądzą oni, że rynek zareagował w ten sposób na transakcję z ITI, ponieważ po pierwsze, nie rozumie jej do końca, po drugie ? ponieważ żywiono nadzieję, że inwestorem strategicznym Optimusa zostanie któraś z głośnych spółek światowych, a nie spółka krajowa, po trzecie wreszcie ? ponieważ BRE i ITI łączą ścisłe związki, inwestorzy sądzą więc, że transakcja między nimi nie została przeprowadzona na warunkach czysto komercyjnych.

Z oferty ITI ? wskazują owi analitycy ? wynika, że wartość całego Optimusa została oszacowana na 310 mln USD. Oferta ta zależy jednak od powodzenia pierwszej oferty publicznej ITI, jak też od tego, czy uczestnicy rynku zrozumieją strategię tego przejęcia.

Uważamy ? stwierdzają oni ? że ITI jest spółką dobrze zarządzaną, jej zarząd zatem niemal z pewnością ma jasną wizję tego, co zamierza osiągnąć. Z kolei BRE, który przeprowadza ową ofertę, sam jest zainteresowany tym, aby transakcja ta doszła do skutku, jeśli bowiem spełznie ona na niczym, to akcje Optimusa do niego powrócą. Oznacza to, że wszelka restrukturyzacja Optimusa musi czekać na wejście ITI na giełdę, co ? ich zdaniem ? nie jest dobrą wieścią, ponieważ opóźnia podjęcie działań, które są bardzo potrzebne.

Interpretując intencje ITI, analitycy Merril Lynch sądzą, że spółka ta zamierza zwiększyć wartość swojego nabytku przez wykorzystanie do zmniejszenia kosztów nabycia użytkowników Onetu własnej sieci środków przekazu (zauważają oni przy okazji, że zatrudniający 280 osób Onet ma duże przerosty kadrowe i tu właśnie tkwią możliwości znacznej redukcji kosztów), podobnie jak z dużym powodzeniem uczyniła to Interia przy pomocy Radia RMF. Plan ten ? ich zdaniem ? nie jest nierealistyczny, akcjonariusze mniejszościowi obdarzeni wizją i odwagą mogą zaś być gotowi zaryzykować zatrzymanie akcji, aby osiągnąć efekt synergii z połączenia Onet z TVN.

Co zamierza PKN?

Zdaniem analityków Merrill Lynch, zapowiedzi przedstawicieli zarządu PKN, iż w styczniu oznajmią oni o swoich ostatecznych postanowieniach na temat ekspansji w Europie środkowej, oznaczają zapewne podjęcie jakichś działań z zakresu restrukturyzacji regionalnej, może to jednak być mylące.

Wizyta w Płocku utwierdziła ich w przeświadczeniu, że jest to obiekt wyjątkowy, kierowany przez silny zarząd. Podkreślono, iż dokonane w tej rafinerii inwestycje zwiększyły jej elastyczność operacyjną i umożliwią głębszy przerób ropy uralskiej na cieszące się dużym popytem lżejsze produkty naftowej.

Godne uwagi jest spostrzeżenie, że czynnikiem, który pozwolił PKN osiągnąć ?imponującą przewagę marży wobec konkurencyjnych rafinerii w północno-zachodniej Europie, była duża różnica ceny między ropą Brent a ropą uralską, aczkolwiek w IV kwartale była ona nieco mniejsza. (Różnica ta stawia w interesującym świetle zapewnienia zarządu, iż podwyżki detalicznych cen paliw wynikają z wysokiej ceny światowych cen ropy ? MK).

M.K.

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku