Dębica zwolni 19% załogi

Aktualizacja: 06.02.2017 05:17 Publikacja: 08.12.2000 05:48

Umowa licencyjna z Goodyearem przedłużona

O 800 osób, z obecnie zatrudnionych 4220 pracowników, zmniejszy się do końca 2001 r. załoga TC Dębica. Jest to wynik wprowadzanego programu restrukturyzacji, która ma doprowadzić do podniesienia konkurencyjności firm wchodzących w skład Goodyeara.

Proces restrukturyzacji potrwa do końca 2001 r. ? Większość pracowników odejdzie z pracy do połowy przyszłego roku ? powiedział PARKIETOWI Jacek Szklarek, kierownik działu PR w Dębicy.

? Jedynym uzasadnieniem dla nich jest gwarancja dalszego rozwoju firmy, a co za tym idzie ? zatrudnienia dla pozostałych pracowników. Przygotowanie programu restrukturyzacji wraz z pracownikami i przedstawicielami związków zawodowych jest dla nas obecnie najważniejsze ? uważa Zdzisław Chabowski, prezes zarządu giełdowej spółki.

Zwolnienia będą wymagały wypłacenia pracownikom odpraw. Dębica podała, że rezerwy związane z odprawami zostaną utworzone jeszcze w grudnia br. a ich wielkość zostanie dokładnie określona po zakończeniu negocjacji ze związkami zawodowymi. Dębica zakłada, że zmniejszenie poziomu zatrudnienia w żadnym stopniu nie wpłynie na obniżenie poziomu produkcji. Natomiast obniżenie kosztów pracy, w całkowitych kosztach wytworzenia produktu, zagwarantuje polskiemu producentowi znaczne zwiększenie konkurencyjności wyrobów.

Według zapewnień przedstawiciela inwestora strategicznego polskiej firmy, restrukturyzacją zostaną objęte wszystkie zakłady. ? Jest to dla nas bardzo trudna decyzja. Sposób przeprowadzenia zmian nie zagrozi przyszłości firmy. Wręcz przeciwnie ? umocni jej pozycję i pozwoli na znaczny rozwój w przyszłości ? powiedział Mike Roney, prezes Regionu Goodyear Europa Wschodnia, Afryka i Środkowy Wschód. Do tak drastycznych kroków zmusiła Goodyeara coraz większa konkurencja w branży oponiarskiej. Przypomnijmy, że w tym roku amerykański koncern zamknął dwie fabryki ? we Włoszech i w Argentynie.

Ponadto Dębica poinformowała o przedłużeniu do 1 grudnia 2003 r. umowy dotyczącej świadczenia pomocy technicznej przez Goodyeara. Ustalono, że stawki opłat licencyjnych pozostaną na dotychczasowym poziomie, to jest 4% wartości sprzedaży netto spółki z wyłączeniem wartości sprzedaży produktów importowanych.

GRZEGORZ ZYBERT

[email protected]

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku