Giełdy nowojorskie zaczęły wtorkowe sesje od zwyżek. Nastroje na rynkach kształtował w tej fazie notowań spadek cen ropy naftowej, dzięki czemu zmniejszyły się obawy o inflację. Był popyt na akcje sieci handlowych Home Depot i Wal-Mart oraz firmy Johnson&Johnson. Drożały też spółki przemysłowe na czele z Caterpillar, który liczy na wzrost sprzedaży po podpisaniu umowy o strefie wolnego handlu między USA a Koreą Południową. Dow Jones Industrial Average i Standard&Poor?s 500 zyskiwały prawie 1 proc., a Nasdaq Composite przekroczył ten próg (mimo że nie znano jeszcze treści raportu z rynku nieruchomości, zaś spodziewano się pogorszenia sytuacji). Tymczasem jego indeks po styczniowym spadku o 4,2 proc. w lutym niespodziewanie zyskał 0,7 proc., co pozwala mieć nadzieję, że kondycja finansowa gospodarstw domowych jest lepsza, niż sądzono. Optymistyczny był też raport o sprzedaży detalicznej w ostatnim tygodniu marca, kiedy wzrost wyniósł 4,9 proc. i była to największa dynamika od dwóch miesięcy. Przypisano to lepszej pogodzie.

W Europie wzrost były na wszystkich rozwiniętych rynkach. Indeksom pomogła wciąż wysoka fala fuzji i przejęć. Niemiecki koncern energetyczny E. ON zanotował najwyższy wzrost od czterech lat, gdyż akcje podrożały ponad 7 proc. Sprawiło to porozumienie z Enelem i Accioną, firmami, które obok E. ON, ubiegały się o przejęcie hiszpańskiej Endesy. Niemiecka spółka zrezygnowała z batalii, w zamian za co będzie mogła kupić część aktywów tej firmy. Takie rozwiązanie zyskało uznanie wielu graczy, gdyż wcześniej obawiali się, że cena oferowana za przejęcie Endesy może być zbyt wysoka.

Zarabiano też na Enelu, Accionie i innych spółkach. Spore wzięcie miała włoska linia lotnicza Alitalia, gdyż o zakup jej akcji ubiegają się trzy konsorcja. W jednym z nich jest rosyjski Aerofłot. Continental - czwarty na świecie producent opon - podrożał 3,5 proc., gdyż gracze usłyszeli pogłoski o jego przejęciu przez fundusz private equity.

Zwyżka cen miedzi zachęciła inwestorów do kupna akcji górniczych potentatów, jak BHP Billiton i Rio Tinto.