Wasilewska-Trenkner: Kwietniowa projekcja bazuje na zbyt optymistycznych danych

Warszawa, 16.04.2007 (ISB) - Kwietniowa projekcja inflacyjna pokaże niższą ścieżkę inflacyjną w całym jej horyzoncie, ale została ona opracowana na bazie optymistycznych danych o inflacji za styczeń i luty, poinformowała w poniedziałek członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Halina Wasilewska-Trenkner.

Aktualizacja: 22.02.2017 13:12 Publikacja: 16.04.2007 10:00

"Ten optymizm, kształtowany optymistycznymi wynikami inflacji w styczniu i w lutym, wskazywał na to, że ścieżka tego wzrostu przewidywana na następne kwartały będzie nieco niższa niż ta, która widzieliśmy w styczniu. To takie przesunięcie rzędu kwartału - dwóch kwartałów w niektórych momentach" - powiedziała Wasilewska-Trenkner w wywiadzie dla radia PiN.

Było zatem bardziej optymistycznie - więcej czasu pozostawało na namysł nad decyzjami rady, dodała.

Według niej, dane o marcowej inflacji, opublikowane w piątek, wskazują, że oprócz cen żywności widać trwały wzrost cen, np. w zakresie kosztów utrzymania mieszkania czy usług związanych z ochroną zdrowia.

"Pewne elementy tej podwyżki są stałe, inne prawdopodobnie w krótkim okresie zostaną przezwyciężone, ale istnieje niebezpieczeństwo, że i te przezwyciężone powrócą jesienią z pewną siłą i będą kształtowały inflacje pod koniec tego roku i na początku przyszłego już na poziomie wyższym niż 2,5%" - powiedziała członek rady.

Inflacja konsumencka wyniosła w marcu 2,5% r/r wobec 1,9% w lutym i 1,6% w styczniu.

Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Sławomir Skrzypek powiedział w ub. piątek, że przebieg ścieżki inflacyjnej, którą pokaże najnowsza kwietniowa projekcja, będzie niższy w całym jej horyzoncie w porównaniu do przebiegu ukazanego w projekcji styczniowej.

Styczniowa projekcja inflacyjna Narodowego Banku Polskiego (NBP) przewiduje, że - przy braku zmian w polityce pieniężnej - inflacja zbliży się do celu NBP, wynoszącego 2,5%, w II kw. 2007 roku, podczas gdy według październikowej projekcji miało to nastąpić w I kw. tego roku. Potem inflacja będzie systematycznie rosnąć, aż w II poł. 2009 roku przekroczy górną granicę pasma odchyleń (3,5%). (ISB)

tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego