Największe szanse na przejęcie mini-BPH ma GE Money - poinformował w piątek UniCredit. Już w maju może zostać podpisana umowa sprzedaży - zapowiedział Andrea Moneta, członek zarządu UniCredit. Zdaniem analityków, to najlepszy z możliwych wyborów. GE jest już znany polskim klientom. W naszym kraju ma koncentrujący się na udzielaniu kredytów hipotecznych i gotówkowych GE Money Bank. Na połączeniu obu banków mógłby uzyskać efekty synergii i od razu wprowadzić mini-BPH do wyższej ligi bankowej. Po połączeniu polskiego GE Money i mini-BPH powstałby bank o wielkości aktywów zbliżonych do BGŻ czy Kredyt Banku. - Cieszy mnie ta decyzja, bo Amerykanie zapowiedzieli, że odbudują pozycję BPH i na powrót uczynią z niego bank uniwersalny - powiedział Józef Wancer, prezes BPH.

Powody do zadowolenia mogą mieć również Włosi. Na walnych zgromadzeniach banków Pekao i BPH udało im się przegłosować wszystko zgodnie z planem. Akcjonariusze zgodzili się na przejęcie części wydzielonego majątku BPH, a NWZA zaakceptowało podział BPH, choć pojawiły się też rysy w postaci protestów drobnych akcjonariuszy. Czy pójdą do sądu, na razie nie wiadomo.

UniCredit zapowiedział również, że zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami zamierza wejść do notowań na warszawskiej giełdzie. Może to nastąpić jeszcze w tym roku.