Stalexport poinformował, że konsorcja, których jest uczestnikiem, zostały zakwalifikowane do udziału w postępowaniu konkursowym na dostosowanie odcinków autostrad A2 i A4 do standardów autostrady płatnej. W przypadku A2 chodzi o 103-kilometrowy odcinek Konin-Stryków, a spółka stara się o kontrakt razem z Polimeksem-Mostostalem. Kontrakt na A4 przewiduje inwestycje na 197-kilometrowym odcinku. Partnerami firmy są w tym przypadku: Polimex-Mostostal i włoskie Autostrade (inwestor strategiczny Stalexportu).

Postępowanie przetargowe ma charakter tzw. dialogu konkurencyjnego. Po wstępnej weryfikacji oferentów Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaprosiła wybrane firmy do negocjacji nt. szczegółów kontraktu. Chodzi głównie o wybór systemu opłat i sieci monitoringu autostrad. W obu postępowaniach konsorcjum Stalexportu z Polimeksem-Mostostalem ma dwóch konkurentów: konsorcja Strabagu i francuskiej firmy projektowej Egis Projects oraz koncernów Alcatel Lucent i Thales Transportation. GDDKiA przewiduje, że podpisanie umowy nastąpi na początku listopada.

Wykonawca będzie odpowiedzialny za postawienie "bramek" i serwisowanie urządzeń. Poborem opłat zajmie się już państwo. Generalna Dyrekcja raczej nie przewiduje zatrudnienia własnych ludzi, planuje za to wybór prywatnej firmy-"kasjera", która w imieniu GDDKiA będzie ściągać myto.

Skala inwestycji nie jest jeszcze znana. Kontrakt ma jednak prestiżowy charakter. System opłat, który zaprojektuje wykonawca, może być potem stosowany na innych odcinkach płatnych autostrad. Ewentualna wygrana na A2 ma dla Stalexportu dodatkowy walor. Spółka stara się bowiem o kontrakt na budowę i zarządzanie 95-kilometrowym odcinkiem tej samej autostrady między Strykowem a podwarszawską Konotopą. W grudniu 2006 roku GDDKiA zakwalifikowała konsorcjum tworzone przez spółkę do drugiego etapu konkursu.