MSP przerwało rokowania z Dalkią, wniesie EC Tychy do Energetyki Południe

Warszawa, 17.05.2007 (ISB) - Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP), które na początku kwietnia w ramach prywatyzacji spółki Elektrociepłownia Tychy w upadłości parafowało z Dalkia Polska projekt umowy sprzedaży akcji, odstąpiło od rokowań z tą firmą i zdecydowało, że wniesie 85% akcji EC Tychy do holdingu Energetyka Południe, podał resort w czwartek.

Aktualizacja: 20.02.2017 18:15 Publikacja: 17.05.2007 16:00

"Minister Skarbu Państwa podjął decyzję o odstąpieniu od prywatyzacji spółki Elektrociepłownia Tychy SA w upadłości, prowadzonej w trybie rokowań podjętych na podstawie publicznego zaproszenia" - czytamy w komunikacie resortu.

MSP podało, że zamierza wystąpić z wnioskiem o wyrażenie zgody przez rząd na zbycie w trybie niepublicznym 85% akcji spółki EC Tychy w upadłości poprzez ich wniesienie aportem do spółki Energetyka Południe (EP), w zamian za objęcie przez Skarb Państwa akcji nowej emisji w podwyższonym kapitale EP.

Jeszcze w sierpniu 2006 roku o kupno EC Tychy starały się: Energetyka Dwory, Dalkia Polska, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tychach oraz Energetyczne Towarzystwo Finansowo - Leasingowe Energo - Utech, działające wspólnie jako Regionalne Konsorcjum Energetyczno - Finansowe.

Skarb Państwa oferował wówczas do 85% akcji spółki. Natomiast 15% stanowiły akcje pracownicze.

Skarb Państwa próbował już na przełomie 2000 i 2001 roku sprzedać tyską spółkę, ale ostatecznie nie porozumiał się z francuską firmą SNET, która prowadziła już wyłączne rozmowy z resortem. Wcześniej z prywatyzacji Tychów wycofał się szwedzki Vattenfall.

Moc zainstalowana w EC Tychy wynosi 290 MWt i 40 MWe.

Energetyka Południe powstała 6 grudnia 2006 roku w ramach programu konsolidacji sektora energetycznego. Firmę założył minister skarbu oraz Enion, EnergiaPro i Elektrownia Stalowa Wola. Jej kapitał został podniesiony o 85% akcji Południowego Koncernu Energetycznego, Enionu, EnergiiPro oraz Elektrowni Stalowa Wola.

EP w początkowym okresie działalności będzie holdingiem operacyjnym, a w jego składzie znajdą się kopalnie z wydobyciem rocznym przekraczającym 5 mln ton węgla oraz wytwórcy z mocą zainstalowaną na poziomie 5400 MW i produkcją przekraczającą 21 TWh, a także dwie spółki dystrybucyjne posiadające 4 mln odbiorców końcowych i sprzedające 28 TWh energii.

Roczna sprzedaż całej grupy osiągnie 12 mld zł, a w 2010 roku zysk EP powinien zbliżyć się do 2 mld zł. W spółkach holdingu będzie pracowało ok. 20 tys. osób. (ISB)

maza/tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego