Fitch oczekuje dalszego wzrostu zadłużenia firm w ciągu 1-2 lat

Warszawa, 29.05.2007 (ISB) - Agencja Fitch Ratings oczekuje, że zadłużenie polskich przedsiębiorstw będzie nadal wzrastać w ciągu następnych 1-2 lat, głównie dzięki trwałemu i szybkiemu wzrostowi gospodarczemu oraz przyspieszeniu nakładów inwestycyjnych, podała agencja w komunikacie we wtorek. Wzrost zadłużenia nie powinien jednak pogorszyć wiarygodności kredytowej firm, uważa agencja.

Aktualizacja: 20.02.2017 14:54 Publikacja: 29.05.2007 13:17

"Fitch oczekuje, że polskie firmy będą wciąż coraz szybciej zaciągały kredyty w ciągu następnego 1-2 lat w efekcie wzrostu wydatków kapitałowych, trwającej już jakiś czas dużej zyskowności, dobrej sytuacji w otoczeniu gospodarczym oraz dzięki dużej płynności na rynkach kredytowych" - powiedział Tom Chruszcz, dyrektor ds. długu korporacyjnego w agencji Fitch, cytowany w komunikacie.

Preferowanym sposobem pozostaną kredyty bankowe, uważa agencja.

W końcu marca 2007 roku zadłużenie w bankach sięgnęło 144 mld zł i stanowiło prawie 90% długu zaciągniętego przez przedsiębiorstwa. Wartość kredytów udzielonych firmom przez banki wzrosła w I kw. br. o 6% wobec wzrostu o 15% w 2006 roku. W latach 2001-2005 poziom kredytów bankowych dla przedsiębiorstw pozostawał dość stabilny, podał też Fitch.

"Mimo to Fitch nie uważa, by rosnący obecnie poziom zadłużenia firm w Polsce sugerował pogorszenie wiarygodności kredytowej" - głosi komunikat.

Agencja zauważa, że dotychczas wzrostowi długu towarzyszyła rosnąca zyskowność oraz poprawiająca się zdolność do generowania przepływów finansowych w sektorze korporacyjnym. (ISB)

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego