Rusza budowa fabryki w Rosji

Aktualizacja: 19.02.2017 23:04 Publikacja: 09.06.2007 10:03

W tym tygodniu rada nadzorcza Amiki zajmie się kwestią budowy, legendarnej już, fabryki kuchenek w Rosji. Zakład ma powstać w Wielikim Nowgorodzie, w pobliżu Sankt Petersburga, kosztem około 39 mln euro. Inwestycja będzie finansowana w 35 proc. przez Amicę, a resztę dołoży Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR). Obecnie firma czeka na ostateczne postanowienia banku. Jak dowiedział się "Parkiet", w czerwcu zostanie ogłoszony przetarg na generalnego wykonawcę. Spółka chciałaby przed zimą zakończyć prace przygotowawcze na posiadanej działce. - W kwietniu przyszłego roku ma rozpocząć się budowa bryły zakładu. Rozruch produkcji nastąpi na początku 2009 roku - powiedział w rozmowie z "Parkietem" Dariusz Szczypiński, członek zarządu Amiki.

Fabryka będzie produkowała wszystkie rodzaje kuchenek: gazowe, gazowo-elektryczne, elektryczne, w tym ceramiczne. Uruchomienie produkcji w Rosji pozwoli firmie ograniczyć koszty związane z transportem i logistyką.

Jednocześnie Amica kończy ponadpółtoraroczne zmagania zmierzające do odzyskania należności od małżeństwa Kałamaga. Należąca do niego sieć sklepów AGD/RTV Mars, w której obecnie po 50 proc. udziałów mają Mix Electronic i Neonet, jest winna firmie z Wronek pieniądze za przyjęty do sprzedaży sprzęt.

Jak niedawno pisaliśmy, na konto Amiki trafiło już 4,32 mln zł ze sprzedaży 4,95 tys. akcji Marsa. Z kolei w minionym tygodniu Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał, że uzupełniony przez Amicę weksel, wystawiony in blanco przez Kałamagów, jest w pełni ważny. - Pan Kałamaga na pewno się odwoła od decyzji Sądu, ale naszym zdaniem nie ma żadnych szans - mówi nam członek zarządu spółki Dariusz Szczypiński.

Amica przystąpiła również do egzekucji należności z udziałów w Aresie, spółce będącej również własnością Kałamagów. - Mamy już wycenę Aresa na około 50 mln zł. W ciągu 2 miesięcy powinniśmy rozpocząć licytację oddziałów Aresa - dodaje D. Szczypiński.

Na najbliższym WZA Amiki, 21 czerwca, akcjonariusze będą głosować nad podziałem zysku za 2006 rok. Ma on zostać przeznaczony na kapitał zapasowy spółki. W porządku obrad jest też punkt mówiący o zmianach w składzie zarządu. Jak się dowiedzieliśmy, "wymieniona" zostanie jedna osoba.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego