Trybunał wydał wyrok dotyczący Polkomtela-KGHM

WARSZAWA, 28 marca (Reuters) - Trybunał arbitrażowy w Wiedniu podjął decyzję jak rozstrzygnąć spór między akcjonariuszami Polkomtela SA, otwierającą drogę do zakupu przez polskich udziałowców komórkowego operatora 19,6-procentowego pakietu akcji spółki, powiedział w piątek przedstawiciel KGHM Polska Miedź SA.

Aktualizacja: 28.02.2017 02:58 Publikacja: 28.03.2008 12:09

Między akcjonariuszami operatora sieci Plus GSM trwa spór arbitrażowy, który rozpoczął się, gdy TDC z Danii wystawił na sprzedaż swój 19,6-procentowy pakiet akcji. Zgodnie ze statutem, akcje TDC mieliby przejąć proporcjonalnie pozostali akcjonariusze, ale Vodafone zakwestionował procedurę sprzedaży walorów TDC. Transakcję zablokowano.

Akcjonariuszami Polkomtela są obok KGHM, Vodafone i TDC, PKN Orlen SA (wszyscy mają po 19,6 procent akcji). Udział Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) SA, kolejnego dużego inwestora w spółce wynosi 17,6 procent. Węglokoks SA ma 4 procent firmy.

Gdyby do transakcji doszło, polscy akcjonariusze mieliby trzy czwarte akcji spółki, a Vodafone pozostałby z jedną czwartą walorów. Transakcja z TDC wyceniała przynoszącego 1,36 miliarda złotych zysku netto Plusa na około pięć miliardów euro.

"Z tego co wiem, został sporządzony werdykt, arbitrzy się zgodzili co do rozstrzygnięcia. Spodziewam się, że otrzymamy werdykt w przyszłym tygodniu" - powiedział Reuterowi Piotr Siemion, odpowiedzialny w KGHM za aktywa telekomunikacyjne, odnosząc się piątkowe doniesienia dzienników Parkiet i Puls Biznesu.

"Z tego co wiem, wyrok jest korzystny - cena i sposób (sprzedaży akcji przez TDC) byłyby utrzymane, ale to orzeczenie nie rozstrzyga wszystkich kwestii, jest to tak zwane orzeczenie częściowe i niekoniecznie oznacza, że jutro przystępujemy do transakcji" - uzupełnił.

(Autor: Paweł Bernat; Redagował: Marcin Gocłowski) (([email protected], +48 22 653 9700, Reuters Messaging: [email protected])) lplint

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego