Premier nie wyklucza dalszej prywatyzacji KGHM

Warszawa, 22.04.2008 (ISB) - Choć KGHM Polska Miedź nie znalazł się na liście spółek przeznaczonych do prywatyzacji w rządowym programie na lata 2008-2011, taka możliwość nie jest wykluczona, poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecnie Skarb Państwa ma 41,79% akcji koncernu.

Aktualizacja: 27.02.2017 20:24 Publikacja: 22.04.2008 16:04

"Jeśli analizy wskażą na konieczność prywatyzacji KGHM, to tego nie wykluczamy" - powiedział Tusk podczas konferencji prasowej.

Zastrzegł, że spółka nie znalazła się w programie, ponieważ Platforma Obywatelska (PO) podjęła wcześniej takie zobowiązanie.

Program przewiduje w odniesieniu do sektora hutnictwa żelaza i stali oraz hutnictwa metali nieżelaznych "pełną realizację planu przekształceń własnościowych w tym sektorze z wyłączeniem KGHM Polska Miedź SA".

"Nie planuje się natomiast prywatyzacji Kombinatu Górniczo-Hutniczego Polska Miedź SA, jednakże nie dotyczy to spółek zależnych Kombinatu" - czytamy w programie.

W sektorze hutnictwa żelaza i stali (6 spółek w nadzorze MSP) znaczącymi podmiotami kontrolowanymi przez Skarb Państwa są jeszcze: Huta Łabędy, której prywatyzacja planowana jest w 2008 roku oraz Centrozłom Wrocław - w tym przypadku zakończenie prywatyzacji przewiduje się w 2009 roku.

"W sektorze hutnictwa metali nieżelaznych Skarb Państwa nadzoruje jeszcze 5 podmiotów, w tym dwóch jedynych polskich producentów cynku i ołowiu. Największym przedstawicielem tej branży są Zakłady Górniczo - Hutnicze Bolesław SA, których prywatyzacja planowana jest w trybie oferty publicznej" - czytamy dalej.

W 2008 roku będzie prowadzony proces prywatyzacji czterech podmiotów. Prywatyzacja jednej spółki, z uwagi na trwającą restrukturyzację, zostanie odsunięta w czasie. W stosunku do trzech podmiotów tej branży przewidywana jest możliwość prywatyzacji w trybie oferty publicznej, podano także w dokumencie. (ISB)

maza/tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego