"PGNiG traktuje zakup akcji ZA Tarnów jako inwestycję długoterminową i chce mieć wpływ na proces zarządzania tą spółką poprzez aktywne uczestnictwo w jej organach" - czytamy w komunikacie PGNiG.
Spółka podała, że nabycie akcji ZA Tarnów umożliwi uzyskanie synergii pomiędzy obydwoma podmiotami, takich jak: obrona przed konkurencją i zapewnienie stabilnego odbioru gazu ziemnego, możliwość pełnego zagospodarowania złóż granicznych w okolicy Tarnowa, poszerzenie łańcucha wartości i rozpoczęcie budowy koncernu gazowo-chemicznego oraz potencjalne wejście w energetykę zakładową - koncepcja postawienia elektrowni gazowej na 200MW.
PGNiG podkreśla, że jednym z priorytetów strategicznych jest ewolucja Grupy Kapitałowej PGNiG w kierunku koncernu multienergetycznego - przeobrażenie modelu firmy z głównie handlującej gazem ziemnym na rzecz nowoczesnego koncernu zarządzającego pełnym łańcuchem wartości, skupiającego wokół siebie firmy m.in. z sektora chemicznego. "Dążenie PGNiG do wydłużenia łańcucha wartości pozwoli zwiększyć sprzedaż gazu i umocni pozycję Spółki, jako lidera rynku" - głosi komunikat.
Na wiosnę prezes PGNiG Michał Szubski zapowiadał, że firma rozważa zakup 10-20-proc. pakietów akcji spółek z sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej (WSCh) - akcji Tarnowa i Kędzierzyna, sprzedawanych przez spółki procesie podwyższenia kapitału.
Stopa redukcji w zapisach na akcje Zakładów Azotowych Tarnów w transzy inwestorów indywidualnych wyniosła 49,60%, poinformowała spółka wcześniej w środę.