Coraz większe emocje towarzyszą debiutowi grupy energetycznej Enea na warszawskiej giełdzie. Jak wcześniej oświadczył Jan Bury, wiceminister skarbu, dojdzie do niego 20 października. Z informacji "Parkietu" wynika, że Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdzi prospekt emisyjny spółki 18 września. Nie dość, że coraz bliżej do rozpoczęcia oferty publicznej, to na horyzoncie widać już co najmniej kilku kandydatów na przyszłego inwestora strategicznego dla poznańskiej spółki. Z naszych informacji wynika, że chodzi nie tylko o CEZ i PGNiG, ale też o Vattenfall i RWE. Tymczasem resort skarbu zapowiedział, że do końca 2009 roku zamierza sprzedać wszystkie posiadane akcje dystrybutora energii elektrycznej.
Zagranica chce Enei
Jak ustaliliśmy, szczególnie zainteresowany przejęciem kontroli nad większościowym pakietem Enei jest CEZ. - Podtrzymujemy gotowość do rozmów dotyczących udziału w prywatyzacji polskich grup energetycznych - mówi "Parkietowi" Peter Ivanek, nowy prezes CEZ Polska. Nieoficjalnie wiadomo, że Czechom bardzo zależy na poznańskiej Enei. Koncern energetyczny CEZ w tych zamierzeniach nie jest osamotniony. Planów dalszej ekspansji w Polsce nie ukrywają tuzy branżowe: niemiecki RWE i szwedzki Vattenfall.
- Vattenfall jest zainteresowany inwestowaniem w polską energetykę. Jeżeli pojawi się konkretna oferta dotycząca Enei, to na pewno się nad nią pochylimy. Na razie czekamy na konkrety - twierdzi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Vattenfall Polska. Zagraniczni inwestorzy mają jeden niezaprzeczalny atut. Dysponują pokaźnymi kapitałami na planowane inwestycje. Te w polskiej energetyce są niezbędne. Torbjörn Wahlborg, szef Vattenfall na Polskę, podczas Forum Inwestycyjnego w Tarnowie stwierdził, że dla zagranicznych branżowych inwestorów główną bolączką jest znalezienie dogodnych lokalizacji do budowy nowych mocy. - Cztery państwowe grupy energetyczne dysponują dobrymi miejscami i my się tą budową bardzo chętnie zajmiemy - skomentował Wahlborg dalszą strategię działania grupy Vattenfall w Polsce.
RWE Polska trochę enigmatycznie ocenia swoje zainteresowanie grupą Enea. - Musimy się zapoznać ze szczegółami jej oferty publicznej. Na razie nie chcemy niczego komentować - mówi Magdalena Borek-Dwojak, rzecznik prasowy RWE Polska. Warto jednak pamiętać, że RWE do 2012 roku zamierza zainwestować 30 mld euro (101 mld zł) w nowe projekty i akwizycje. Na inwestycje poza Niemcami firma chce przeznaczyć 20 mld euro (67 mld zł). W Polsce koncern między innymi ma zamiar wybudować razem z Kompanią Węglową nowy blok energetyczny o mocy 800 MW (strony zawarły w czerwcu porozumienie joint venture w tej sprawie). Przy tej okazji najwyżsi przedstawiciele RWE podkreślili wyraźnie, że to nie koniec ich znaczących inwestycji energetycznych w Polsce.