GUS: Wskaźnik koniunktury wzrósł w większości branż usługowych we wrześniu

Warszawa, 23.09.2008 (ISB) - Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w większości branż w sektorze usług we wrześniu zwiększył się w porównaniu z sierpniem, podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS). Największy optymizm nadal panuje w branży pośrednictwa finansowego.

Aktualizacja: 26.02.2017 12:38 Publikacja: 23.09.2008 12:28

We wrześniu oceny ogólnego klimatu koniunktury jednostek z sekcji "pośrednictwo finansowe" są bardzo korzystne, zbliżone do sygnalizowanych przed miesiącem (plus 53 wobec plus 52 w sierpniu). Poprawę koniunktury odnotowuje 54% badanych firm, a jej pogorszenie - 1% (w sierpniu odpowiednio 55% i 3%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"W konsekwencji diagnozy i prognozy sprzedaży oraz sytuacji finansowej są nieco korzystniejsze niż w sierpniu. Bieżące ceny usług rosną w tempie zbliżonym do odnotowanego w ubiegłym miesiącu. W najbliższych miesiącach ich wzrost może być szybszy niż prognozowano w sierpniu" - głosi komunikat.

W sekcji "transport, gospodarka magazynowa i łączność" wskaźnik ogólnego klimatu kształtuje się na poziomie plus 16 (w sierpniu plus 11). Poprawę koniunktury odnotowuje 27% badanych firm, a jej pogorszenie - 11% (w sierpniu odpowiednio 23% i 12%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Przedsiębiorcy sygnalizują tempo wzrostu bieżącego oraz przyszłego popytu i sprzedaży zbliżone do zgłaszanego w sierpniu. Poprawia się obecna sytuacja finansowa jednostek. Odpowiednie prognozy są optymistyczne. Dyrektorzy przedsiębiorstw zamierzają zwiększyć zatrudnienie w stopniu nieco mniejszym niż przewidywano w poprzednim miesiącu. Odnotowywany jest nieznaczny wzrost bieżących cen. W najbliższych miesiącach ceny mogą obniżyć się w niewielkim stopniu" - głosi komunikat.

W sekcji "obsługa nieruchomości, wynajem i usługi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej" są korzystne, zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem (plus 15 wobec plus 16 w sierpniu). Poprawę koniunktury odnotowuje 22% badanych firm, a jej pogorszenie - 7% (w sierpniu odpowiednio 23% i 7%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Oceny bieżącego i przyszłego popytu oraz sprzedaży są mniej optymistyczne od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. Utrzymują się pozytywne oceny dotyczące aktualnej i przewidywanej sytuacji finansowej. [...] Bieżące ceny towarów rosną nieco wolniej niż w sierpniu. W najbliższych miesiącach wzrost cen może być zbliżony do prognozowanego przed miesiącem" - głosi komunikat.

W sekcji "hotele i restauracje" kształtuje się na poziomie plus 7 (w sierpniu plus 9). Poprawę koniunktury odnotowuje 21% badanych firm, a jej pogorszenie - 14% (w sierpniu odpowiednio 23% i 14%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"We wrześniu dyrektorzy zgłaszają wolniejszy wzrost bieżącego i przyszłego popytu oraz sprzedaży i w konsekwencji pogorszenie swojej sytuacji finansowej. Prognozy sytuacji finansowej są mniej optymistyczne od przewidywań z sierpnia. We wrześniu dyrektorzy jednostek sygnalizują nieznacznie wolniejszy wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen oferowanych usług" - głosi komunikat. (ISB)

lk/tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego