Najlepszy wynik osiągnął w minionym miesiącu fundusz Pekao. Jego stopa zwrotu wyniosła 0,86 proc. Na kolejnych pozycjach uplasowały się ING i Warta. Te trzy fundusze, jako jedyne, mają także dodatni wynik za dwa pierwsze miesiące tego roku. W lutym najsłabszy wynik miał Polsat – 0,36 proc. Przed nim uplasowało się Generali – 0,4 proc.
Jak przekonują zarządzający, decydujący wpływ na wyniki OFE ma obecnie skład portfela inwestycyjnego, a nie udział tych instrumentów w portfelu. – Sytuacja na Bliskim Wschodzie spowodowała spadki na giełdach. Na wyniki miał również wpływ wzrost inflacji głównie w krajach rozwijających się
– ocenia Grzegorz Jałtuszyk, dyrektor departamentu zarządzania aktywami w PTE Warta.
W Polsce w lutym fundusze emerytalne mogły nieznacznie zarobić zarówno na rynku obligacji, jak i akcji. Indeksy obligacji wzrosły o mniej niż 1 proc. Na giełdzie najmocniej wzrosły indeksy małych i średniej spółek – mWIG40 i sWIG80. Najmniej urósł WIG20.
– W połowie lutego rozpoczął się odpływ kapitału z rynków rozwijających się, a to, co działo się w Libii, miało największy wpływ w końcu miesiąca. Napływające dane makro pozwoliły ostatecznie nieznacznie zyskać indeksom – mówi Paweł Klimkowski, członek zarządu Aviva PTE i zarządzający portfelem akcji. Jak dodaje, giełda jest od połowy października w trendzie bocznym.