Jak wynika z naszych „obserwacji uczestniczących”, wprowadzone w 2008 r. zmiany w ustawie o rachunkowości rozszerzające krąg podmiotów, które mogą stosować Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej, oraz zastosowanie tych standardów do kwestii nieuregulowanych w ustawie wpłynęły na znaczny wzrost zainteresowania zarządów spółek i księgowych międzynarodowymi standardami. W pewnym stopniu przekłada się to na jakość sprawozdań finansowych.
Nie możemy jednak stwierdzić jednoznacznie, że wzrost jakości sprawozdań publikowanych przez firmy z GPW jest powszechny i postępuje równomiernie. Podmioty giełdowe, których sprawozdania finansowe prezentują wysoką jakość informacji, jej przejrzystość, zrozumiałość i zgodność z MSSF, to największe spółki z GPW, o dobrej renomie i kondycji finansowej. Jakość sprawozdań finansowych tych podmiotów w pewnym, choć niewymiernym, stopniu przyczynia się do zainteresowania inwestorów ich akcjami i ma pozytywny wpływ na ich wycenę. Nie można również nie zauważyć i nie docenić roli uznanych powszechnie za autorytety audytorów badających sprawozdania finansowe tych podmiotów w przygotowywaniu tych sprawozdań.
Poza dość elitarnym i ograniczonym kręgiem podmiotów, których sprawozdania finansowe mają wysoką jakość i zgodność z MSFF, jest znacznie większa grupa spółek, których informacje finansowe nie spełniają w pełni wymagań dotyczących jakości prezentowanych informacji, kompletności ujawnień i innych wymogów określonych w MSSF.
Naszym zdaniem istotny wpływ na taką sytuację mają między innymi audytorzy badający sprawozdania opisanych powyżej spółek, którzy nie są w stanie merytorycznie wesprzeć podmiotów w prawidłowym sporządzeniu informacji finansowych. Wiele podmiotów publicznych w ostatnich kryzysowych latach ograniczało koszty funkcjonowania na giełdzie przez wybór mniejszych kancelarii audytorskich, które niestety nie mają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w stosowaniu MSSF. Traktowanie przez podmioty publiczne badania sprawozdania finansowego w kategorii dotkliwego obowiązku administracyjnego i dokonywanie wyboru najtańszego?audytora nie wpływa pozytywnie na jakość sprawozdań.
Takie decyzje nie przyczyniają się też do pozytywnej oceny działania komitetów audytu czy rad nadzorczych, które w znacznej części spółek przyjęły na siebie obowiązki komitetu audytu. Komitet audytu jest wewnętrznym organem rady nadzorczej odpowiedzialnym m.in. za monitorowanie sporządzania sprawozdań finansowych i kontakt z audytorem, który je bada.