NewConnect to interesująca alternatywa pozyskania kapitału dla wszystkich firm. GPW w wypadku tego rynku nie stawia ograniczeń co do skali bądź miejsca prowadzenia działalności czy też kapitalizacji, jaką muszą posiadać emitenci. Spośród blisko 250 spółek notowanych obecnie na NewConnect, dziesięć z nich wartych jest ponad 100 mln zł (kapitalizacja największej spółki Mo-BRUK to 300 mln zł), z kolei wartość siedmiu najmniejszych firm nie przekracza 3 mln zł (kapitalizacja najmniejszej, Tonsil Acoustic Company, to zaledwie 2,4 mln zł).
Spółki wybierają NewConnect z wielu powodów, ale najważniejszymi są stosunkowo niskie koszty pozyskania kapitału, szybkość procesu wejścia na rynek, a także uproszczona procedura formalna. Zdarza się, że pozyskanie kapitału nie jest dla firm warunkiem kluczowym. Liczy się często samo uzyskanie statutu spółki wycenianej przez rynek, czy sam fakt prestiżu bycia spółką „newconnectową” czy giełdową.
Jednym z wymogów stawianych przez giełdę w procesie wprowadzania na rynek NewConnect jest udział autoryzowanego doradcy. Poza zadaniami formalnymi, jak sporządzenie dokumentu informacyjnego, szkolenie z obowiązków informacyjnych czy też przeprowadzenie przez ścieżkę proceduralną, autoryzowany doradca pomaga spółkom w najważniejszym procesie – w pozyskaniu kapitału.
Grant Thornton Frąckowiak postrzega rolę autoryzowanego doradcy dość szeroko. Staramy się być partnerem spółki w całym procesie, aby spółka mogła czuć wsparcie profesjonalnego doradcy. Aby zbudować partnerskie relacje z klientami, analizujemy, czy strategia spółki jest atrakcyjna dla potencjalnych inwestorów. W tym celu poznajemy sytuację finansową firmy, jej pozycję rynkową oraz oceniamy strategię dalszego rozwoju. Następnie przyglądamy się planom firm na najbliższe lata, oceniamy pod względem atrakcyjności biznesowej plany rozwojowe, kierunki wykorzystania środków pozyskanych z emisji oraz możliwości wzrostu wartości firmy w dłuższym horyzoncie. Kluczowe są ocena wartości biznesu i odpowiedzenie sobie na dwa zasadnicze pytania, tj. czy spółka jest gotowa, aby być notowaną na rynku NewConnect, i czy wybrana strategia pozyskania kapitału jest dla niej optymalna. Szalenie ważne jest, aby zbudowana wizja wzrostu wartości firmy spotkała się z zainteresowaniem inwestorów.
Aby ograniczyć ryzyko niepowodzenia procesu pozyskania kapitału poprzez wejście spółki na rynek NewConnect, prowadzimy ten proces kilkuetapowo. W pierwszym etapie za pomocą krótkiego dokumentu marketingowego weryfikujemy potencjalne zainteresowanie projektem inwestycyjnym, a także przedstawiamy optymalną strukturę pozyskania kapitału.