- Celem wszystkich działań restrukturyzacyjnych jest dalsze unowocześnianie firmy oraz poprawa jej pozycji konkurencyjnej – mówi Andrzej Klesyk, prezes PZU. W PZU SA zmiana warunków pracy lub w przypadku braku jej akceptacji przez pracowników – zwolnienie, dotknie ponad 1,7 tys. zatrudnionych. Ponad tysiąc z nich otrzyma wypowiedzenie. W spółce ubezpieczeń na życie restrukturyzacją objętych będzie ponad 1,3 tys. pracowników, z których zwolniona zostanie około połowa z nich. Niektórzy są zatrudnieni na część etatu w PZU SA i PZU Życie, co oznacza, że łącznie umowa o pracę zostanie rozwiązana z 1199 osobami. Stanowią one prawie 10 proc. wszystkich zatrudnionych.
Jak zapewnia spółka, zwalnianym pracownikom zaproponowane zostaną warunki odejścia lepsze niż te, które w podobnych sytuacjach przewiduje polskie ustawodawstwo. - Porozumienie zostało oparte na ubiegłorocznych doświadczeniach i wypracowanych podczas poprzednich negocjacji rozwiązaniach. Pakiet finansowy, jaki będzie towarzyszył osobom odchodzącym z PZU, będzie zależał od stażu pracy w firmie i wynagrodzenia danego pracownika – mówi Olga Zarachowicz, dyrektor ds. relacji pracowniczych i zmian organizacyjnych w spółce. PZU przygotowało bezpłatny program działań osłonowych obejmujący m.in. doradztwo w zakresie poszukiwania pracy, przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Do dyspozycji pracowników będą zewnętrzni eksperci specjalizujący się w działaniach wspierających pracowników dotkniętych zwolnieniami grupowymi.
Redukcja 4 tys. etatów zaplanowanych na lata 2009 - 2011 to jednak z pewnością nie koniec zwolnień w spółce. Gdy ubezpieczyciel dojdzie do poziomu połączenia spółek życiowej, majątkowej oraz Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego (PTE) zwolnień może być znacznie więcej.