Assistance: były i będą podwyżki stawek

Szkodowość w ubezpieczeniach assistance rośnie znacznie szybciej niż przychody z polis. Eksperci: to przez banki, które przypominały klientom o tych produktach

Aktualizacja: 25.02.2017 16:38 Publikacja: 09.06.2011 02:21

Assistance: były i będą podwyżki stawek

Foto: GG Parkiet

W I kwar­ta­le br. sto­su­nek war­to­ści od­szko­do­wań do skład­ki (wskaź­nik szko­do­wo­ści) dla ubez­pie­czeń as­si­stan­ce (po­mo­cy w na­głych wy­pad­kach) wy­niósł 62 proc. i był o 15 pkt proc. wy­ższy niż w I kwar­ta­le 2010 r. Ra­fał Mro­zow­ski z Mon­dial As­si­stan­ce przy­zna­je, że fir­ma w I pół­ro­czu pod­wy­ższa­ła staw­ki i praw­do­po­dob­nie bę­dzie pod­wyż­szać, je­śli nie wzro­śnie licz­ba po­sia­da­czy po­lis, a jed­no­cze­śnie bę­dzie ro­sła licz­ba osób ko­rzy­sta­ją­cych z as­si­stan­ce.

[srodtytul]Ban­ki uświa­do­mi­ły[/srodtytul]

Co po­wo­du­je, że w I kwar­ta­le br. wskaź­nik szko­do­wo­ści się po­gor­szył? – Jed­nym z kil­ku naj­wa­żniej­szych po­wo­dów jest z pew­no­ścią ro­sną­ca świa­do­mość klien­tów, któ­rzy za­czy­na­ją ma­so­wo ko­rzy­stać z usług as­si­stan­ce. Dla przy­kła­du, gdy du­ży bank do­da­je do swo­ich pro­duk­tów usłu­gi as­si­stan­ce i de­cy­du­je się na du­żą kam­pa­nię pro­mo­cyj­ną lub in­for­ma­cyj­ną po­świę­coną świad­cze­niom po­mo­co­wym, au­to­ma­tycz­nie ro­śnie świa­do­mość klien­tów ta­kie­go ban­ku. Mo­że­my wte­dy mó­wić na­wet o mi­lio­nach ad­re­sa­tów prze­ka­zu – mó­wi Mro­zow­ski. Ubez­pie­cze­nia as­si­stan­ce czę­sto dodawane są do kre­dy­tów lub kart. Klien­ci nie za­wsze zda­ją so­bie spra­wę, że je po­sia­da­ją.– Po­za tym spo­ra część z tych klien­tów, któ­rzy są świa­do­mi po­sia­da­nia te­go ro­dza­ju ubez­pie­cze­nia, po­sta­no­wi­ła z nie­go ko­rzy­stać w ra­mach oszczęd­no­ści w cza­sie kry­zy­su. Prze­ko­na­li się, że to dzia­ła, i że mo­żna na przy­kład w ra­mach ubez­pie­cze­nia we­zwać hy­drau­li­ka czy elek­try­ka, więc te­raz ko­rzy­sta­ją z tej opcji chęt­nie. Fir­my as­si­stan­ce po­win­ny li­czyć się ze sta­łym wzro­stem szko­do­wo­ści – do­da­je Mar­cin Ma­zu­rek, ana­li­tyk In­te­la­ce Re­se­arch.

„Ogól­no­pol­skie ba­da­nie as­si­stan­ce” z mar­ca br. prze­pro­wa­dzo­ne przez Eu­rop As­si­stan­ce po­ka­zu­je, że 28 proc. osób po­sia­da­ją­cych ta­kie po­li­sy re­gu­lar­nie z nich ko­rzy­sta. To wzrost o 3 pkt proc. w po­rów­na­niu z mar­cem 2010 r.

[srodtytul]Dru­gi rok z rzę­du pod kre­ską?[/srodtytul]

Mro­zow­ski tłu­ma­czy, że zmia­ny ta­ryf nie by­ły spo­wo­do­wa­ne sko­kiem wskaź­ni­ka szko­do­wo­ści w jed­nym kwar­ta­le. – Pod­wy­żki w ubez­pie­cze­niach as­sis­tan­ce nie są spra­wą ła­twą. Czę­sto trze­ba je ne­go­cjo­wać z dys­try­bu­to­rem, np. ban­kiem. Ale trend w od­szko­do­wa­niach nie był ko­rzyst­ny już od kil­ku kwar­ta­łów, co po­ka­zu­ją da­ne za ca­ły 2010 rok– mó­wi eks­pert.

Ubez­pie­cze­nia as­si­stan­ce już w I kwar­ta­le 2010 r. cha­rak­te­ry­zo­wa­ły się szyb­szym tem­pem wzro­stu od­szko­do­wań niż skład­ki. W ca­łym 2010 r. war­tość od­szko­do­wań wzro­sła o 74 proc., pod­czas gdy przy­cho­dy z po­lis o 21 proc. Fir­my stra­ci­ły na sprze­da­ży te­go ro­dza­ju ubez­pie­czeń 15,8 mln zł, pod­czas gdy w 2009 r. za­ro­bi­ły 28,3 mln zł. Wskaź­nik szko­do­wo­ści się­gnął 57 proc. Eks­per­ci zwra­ca­ją uwa­gę, że aby zysk się­gnął 10 proc. skład­ki, wskaź­nik szko­do­wo­ści po­wi­nien wy­no­sić oko­ło 50 proc. Oko­ło 40 proc. „zja­da­ją” bo­wiem zwy­kle róż­ne­go ro­dza­ju kosz­ty (np. po­zy­ska­nia klien­ta).

W Pol­sce dzia­ła kil­ka firm as­si­stan­ce. Więk­si gra­cze to: PZU?Po­moc, Mon­dial As­si­stan­ce (gru­pa Al­lianz), Eu­rop As­si­stan­ce (Ge­ne­ra­li), In­ter Part­ner As­si­stan­ce (Axa). Wśród po­zo­sta­łych są m.in. Star­ter, SOS?PZMot czy Co­ris.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego