Kancelarie odszkodowawcze to firmy, które zajmują się m.in. pomaganiem klientom ubezpieczycieli w uzyskiwaniu wyższych odszkodowań. Na warszawskim parkiecie notowane są dwie największe tego typu spółki. Oprócz Votum także Europejskie Centrum Odszkodowań. Od debiutu kurs akcji tej pierwszej spółki spadł o 6,67 proc., a tej drugiej o 0,44 proc.
W prospekcie emisyjnym z ub.r. Votum wskazywało, że na rynku krajowym działa ponad 300 podobnych firm i obserwowany jest wzrost liczby konkurentów. – Każda kancelaria podlega weryfikacji przez rynek, ale dodatkowa weryfikacja na drodze regulacji będzie korzystna. Na rynku pozostaną najlepsi – uważa Krupa.
Uregulowanie prawne rynku odszkodowawczego mogłoby więc zmniejszyć ryzyko biznesowe notowanych kancelarii związane z narastającą konkurencją.
Według ubezpieczycieli uregulowanie działalności kancelarii to konieczność, bo „funkcjonowanie podmiotów odszkodowawczych na obecnych zasadach stanowi duże zagrożenie dla rynku” – czytamy w sprawozdaniu Rady Dobrych Praktyk Polskiej Izby Ubezpieczeń za 2010 r.
– PIU opisując doradztwo odszkodowawcze w kategoriach „zagrożenia dla rynku” najwyraźniej definiuje jako rynek zakłady ubezpieczeń, zapominając, że podstawowym podmiotem rynku jest konsument. Potrzeby konsumentów wynikające z polityki ubezpieczycieli były jednym z czynników rozwoju doradztwa odszkodowawczego – mówi Krupa.