Sprawa, jaką zajęła się Komisja, dotyczy problemów z wyceną obligacji strukturyzowanych, które znajdywały się w portfelach DWS Polska FIO Płynna Lokata, DWS Polska FIO Płynna Lokata Plus oraz DWS Polska FIO Dłużnych Papierów Wartościowych. W 2009 r. posiadacze jednostek tych funduszy, zaliczanych do tzw. bezpiecznych, stracili nawet 12 proc. w tydzień. Towarzystwo zainwestowało bowiem w niepłynne obligacje Eirles Three i Earls Eight, emitowanych przez Deutsche Bank, których wartość uzależniona była m.in. od oceny wiarygodności kredytowej Polski na rynkach finansowych.
Już w 2009 r. KNF miała zastrzeżenia do wyceny papierów (ustawa nakazuje stosować wartość godziwą, gdy brakuje wyceny rynkowej), jak i do zawieszenia wypłat, na jakie zdecydował się DWS w marcu 2009 r.. W 2010 r. towarzystwo zostało ukarane wysoką, jak na standardy nadzorcze, karą 800 tys. zł. Zarządzająca funduszem Płynna Lokata – Marzena Górska – pracuje teraz w Investors TFI.
Dziś Komisja ukarała bank-depozytariusz, który przechowywał aktywa funduszy DWS. - Niewłaściwe działanie polegało na potwierdzaniu przez Deutsche Bank Polska dokonanej przez TFI w okresie styczeń 2005 r. - marzec 2009 r. nieprawidłowej wyceny składników lokat nienotowanych na aktywnym rynku według skorygowanej ceny nabycia oszacowanej przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej zamiast według wiarygodnie oszacowanej wartości godziwej. Konsekwencją nieprawidłowego działania banku było błędne ustalenie wartości netto aktywów funduszy i wartości jednostek uczestnictwa funduszy – czytamy w uzasadnieniu decyzji Komisji.
To pierwsza taka kara dla banku-depozytariusza w historii KNF. To także druga kara dla DWS – w 2009 r. towarzystwo zostało ukarane za wykonanie ponad 10 proc. głosów na walnym zgromadzeniu Techmeksu.