Jeżeli obecne propozycje zmian w rachunkowości leasingu nie ulegną zmianie, to czeka nas dużo zamieszania. Wpłyną bowiem na pogorszenie wskaźników finansowych i mogą zmienić decyzje biznesowe spółek.
Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB) oraz Amerykańska Rada Rachunkowości (FASB) opublikowały w sierpniu 2010 r. projekt nowego standardu dotyczącego leasingu. Nowe przepisy, które zastąpią obowiązujący od 1984 r. Międzynarodowy Standard Rachunkowości 17 „Leasing", zostały opublikowane w sierpniu 2011 r. Nowy standard znalazł się w gronie projektów priorytetowych IASB – razem ze standardami z zakresu instrumentów finansowych, konsolidacji oraz rozpoznawania przychodów. Wygląda też na to, że spółki będą miały mało czasu na przygotowanie się do wdrożenia nowych przepisów, możliwe, że tylko nieco ponad rok.
Nie jest to dużo czasu – trzeba nie tylko zmienić sprawozdawczość, ale i zarządzić innymi aspektami, np. wynegocjować zmiany w umowach kredytowych, jeżeli występują w nich wskaźniki zadłużenia.
Bez podziału na leasing finansowy i operacyjny
Zgodnie z nowymi przepisami zniknie podział na leasing finansowy i operacyjny. Leasingobiorcy potraktują wszystkie typy umów leasingowych jako formę finansowania (przypomnijmy, że do tej pory wymóg ten dotyczył wyłącznie umów zaklasyfikowanych jako leasing finansowy). W rezultacie w momencie wejścia standardu w życie leasingobiorcy będą musieli rozpoznać
nowe zobowiązania z tytułu wszystkich przyszłych płatności wynikających z obowiązujących na ten dzień umów leasingu klasyfikowanych dotychczas jako leasing operacyjny. Jednocześnie po stronie aktywów pojawi się prawo do użytkowania przedmiotu leasingu. Przykładowo, linie lotnicze nie wykazywały dotąd w bilansie przyszłych zobowiązań z tytułu leasingu samolotów, o ile umowy te były leasingiem operacyjnym. Według nowych przepisów trzeba będzie rozpoznawać dodatkowe zobowiązanie odzwierciedlające wszystkie przyszłe płatności bez względu na to, że nie stanowią one faktycznego zobowiązania spółki na moment sporządzenia sprawozdania, a spółka może wcześniej taką umowę wypowiedzieć.