Spółka Kredyt Inkaso wygrała licytację na zakup od banku PKO BP dwóch portfeli wierzytelności o łącznej wartości nominalnej ponad 1 mld zł. Jeżeli sprzedaż dojdzie do skutku, będzie to jedna z największych tego typu transakcji na rynku. Na razie spółka nie poinformowała, jaką kwotę zaoferowała. Według informacji „Parkietu" może to być ponad 120 mln zł.
Banki chętniej sprzedają
PKO BP podał, że w najbliższych miesiącach nie planuje sprzedaży kolejnych wierzytelności.
Ale specjaliści przekonują, że pracy windykatorom nie zabraknie. Z jednej strony w ostatnim czasie znowu rośnie liczba złych kredytów konsumenckich (właśnie takie są najczęściej sprzedawane przez banki), z drugiej zaś – instytucje finansowe coraz chętniej korzystają z usług wyspecjalizowanych firm windykacyjnych.
– Obecnie można zaobserwować największą od lat podaż złych kredytów. Na dzień dzisiejszy mamy informacje o chęci sprzedaży przez banki około 30 portfeli – mówi Piotr Krupa, szef firmy Kruk. – Instytucje finansowe przewidują, że także w 2012 r. można się spodziewać dużej podaży z ich strony. Banki dążą i będą dążyć do poprawy jakości swoich aktywów i coraz chętniej pozbywają się niespłaconych pożyczek i kredytów – tłumaczy Krupa.
Z opinią tą zgadza się Anna Gawęska-Dąbrowska, prezes spółki Ultimo. – Coraz więcej banków zaczyna traktować sprzedaż długów jako kolejny etap procesu zarządzania wierzytelnościami, a od 2008 roku należności z utratą wartości wyraźnie przybyło. To również tworzy korzystny dla branży klimat – tłumaczy.