Czas struktur opartych na złocie

Złoto w ostatnim czasie stało się coraz chętniej wybieraną formą inwestycji. Nie dziwi więc fakt, że kolejne instytucje finansowe oferują produkty strukturyzowane oparte na tym kruszcu. Jak jednak pokazuje historia zysk z tego rodzaju inwestycji nie jest jednak taki pewny

Aktualizacja: 24.02.2017 03:34 Publikacja: 22.11.2011 14:55

Czas struktur opartych na złocie

Foto: AFP

Według danych zebranych przez portal structus.pl obecnie dwie instytucje dają możliwość inwestycji w struktury oparte na złocie.

Więcej o strukturach w serwisie

www.ekonomia24.pl/mojepieniadze

Do 25 listopada w produkt o nazwie Nord Golden oferuje Bank BnB Nord. Jest to trzyletni produkt, z pełną ochroną kapitału, która ma dać zysk, kiedy cena złota wzrośnie.  Jeżeli w ciągu trwania produktu cena złota ani razu nie wzrośnie co najmniej 40 proc. Inwestorzy uzyskają dokładnie taki zysk, jaki zanotuje w tym czasie złoto. Jeżeli jednak cena złota w ciągu trzech lat wzrośnie o co najmniej 40 proc. gracze otrzymają zysk w wysokości 8 -12 proc.

Podobny warunek musi być spełniony w przypadku produktu Zysk jak Złoto oferowanego przez Raiffeisen Bank. Na koniec dwuletniej inwestycji maksymalny zysk może wynieść 35 -51 proc. Warunkiem jest wartość złota na koniec inwestycji w przedziale 100 – 140 proc. wartości początkowej. Jeżeli jednak wartość przekroczy 140 proc. zysk wyniesie 12 – 16 proc. Na produkt ten można zapisywać się do 8 grudnia.

Okazuje się jednak, że gdyby podobne produkty zaoferowano odpowiedni dwa i trzy lata temu zysk inwestorów byłby ograniczony. W ciągu dwóch lat złoto podrożało o blisko 45 proc. w okresie trzyletnim zaś o ponad 100 proc.  Inwestorzy więc mimo wzrostu cen kruszcu nie mogliby uczestniczyć w pełni z „gorączki złota".

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28