– W 2011 r. zaobserwowaliśmy nieznaczny wzrost liczby składanych wniosków o rejestrację PPE, szczególnie w ostatnich miesiącach roku – mówi Łukasz Dajnowicz, rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego.
Mimo że wzrosła liczba nowych programów, to równocześnie firmy chętniej wykreślały programy z rejestru. W sumie 35?pracowniczych programów emerytalnych (PPE) zostało wykreślonych. Najwięcej od 2003 r. Dla porównania w 2010 r. takich wykreśleń było 15.
– W dziesięciu przypadkach na 35 wykreślenie programu z rejestru miało związek ze zmianami własnościowymi dotyczącymi pracodawców prowadzących te programy, tj. fuzje, przejęcia spółek itp. W konsekwencji, zgodnie z prawem, następowało de facto przejęcie programu prowadzonego w przejmowanej spółce, łącznie z pracownikami i zgromadzonymi tam aktywami. W tej sytuacji w okresie trzech lat od dnia nabycia albo połączenia, pracodawca jest zobligowany do sfinalizowania połączenia programów poprzez kontynuowanie jednego z nich oraz wykreślenie pozostałego bądź pozostałych programów – tłumaczy rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego.
I, jak dodaje, w tych przypadkach wykreślenia programów nie spowodowały ani obniżenia liczby uczestników programów, ani też spadku aktywów zgromadzonych w PPE.
– Należy więc rozróżniać te „techniczne" wykreślenia, od wykreśleń dokonywanych z przyczyn ekonomicznych – mówi Dajnowicz.