Przeciętne zyski ze struktur
W 2011 r. suma środków zainwestowanych w struktury przekroczyła prawdopodobnie 10 mld zł. Niestety, w ślad za zwiększonym popytem nie idą wyniki. Z danych analityków portalu Structus.pl wynika, że w 2011 r. zakończyły się inwestycje w 470 produktów strukturyzowanych. 239 przyniosła zyski, 175 - tylko zwrot zainwestowanego kapitału, a 56 - straty.
Moda na skup akcji
Rok 2011 obfitował w programy skupu akcji własnych spółek notowane na GPW: ogłoszono ich prawie cztery razy więcej niż w roku poprzednim. Buy-back jest zwykle popularny w czasach dekoniunktury i niepewności odnośnie przyszłego rozwoju wypadków. Nic zatem dziwnego, że po kryzysowym roku 2008 kolejne załamanie, jakie przyniósł rok ubiegły, zaowocowało wysypem programów
Informacja o buy-backu cenną wskazówką dla inwestorów?
Podjęcie uchwały o skupie akcji własnych nie wywołuje pozytywnej reakcji kursu w krótkim okresie. W dłuższym horyzoncie czasowym natomiast spółki bardziej płynne zachowują się wyraźnie lepiej niż cały rynek. Takie wnioski płyną z analizy kursów akcji firm, których zarządy zdecydowały się w ubiegłym roku na buy back.
Co giełda chce nam powiedzieć o wzroście gospodarczym?
Inwestorzy na polskim rynku akcji wyjątkowo szybko odwrócili o 180 stopni zapatrywania na koniunkturę gospodarczą. Podczas gdy sierpniowy krach wróżył stopniowe słabnięcie gospodarki, to ostatnie sygnały kupna oznaczają, że rynek dyskontuje już przyśpieszenie wzrostu PKB. Radykalna zmiana poglądów inwestorów ma potwierdzenie np. w odczytach wskaźnika wyprzedzającego koniunktury OECD.