Weidmann, który jest także prezesem niemieckiego Bundesbanku, powiedział w wywiadzie dla dziennika „Corriere della Sera", że utworzenie unii bankowej znacząco wpłynęłoby na suwerenność poszczególnych krajów i prawa ich parlamentów. Poza tym, nikt nie mógłby zagwarantować, że fundusz ratunkowy byłby używany i kontrolowany w efektywny sposób.
– To nie jest sprawa, która może zostać szybko rozwiązana, ponieważ wymaga wielu zmian prawnych podobnych do tych w przypadku unii fiskalnej – powiedział Weidmann odnosząc się do utworzenia unii bankowej. Jego zdaniem 100 mld euro pomocy dla hiszpańskich banków to wystarczająca suma. – Biorąc pod uwagę to, co dzisiaj wiemy, wygląda na to, że taki pakiet wystarczy na utworzenie odpowiedniego marginesu bezpieczeństwa. Wsparcie zmniejsza niepewność wobec wypłacalności hiszpańskich banków i pozytywnie wpływa na stabilizację rynków finansowych.
Weidmann powiedział, że jeśli Grecja nie wypełni swoich zobowiązań dotyczących oszczędności i reform, przepływ pieniędzy z pakietu pomocowego może zostać „zaburzony". – A to miałoby wpływ na możliwość pozostania Grecji w strefie euro – stwierdził.
Zapytany o reformy przeprowadzane we Włoszech przez premiera Mario Montiego, Weidmann powiedział, że włoski polityk podjął ważne decyzje. – Teraz istotną kwestią jest wprowadzenie reform w życie i potrzeba czasu, zanim przyniosą one owoce. Włochy są na dobrej drodze.
– Nie wszystkie problemy można rozwiązać za pomocą obniżek stóp procentowych – odpowiedział Jens Weidmann zapytany o możliwość zmniejszenia przez EBC kosztu pieniądza poprzez obniżenie głównej stopy poniżej 1 proc. Podkreślił jednocześnie, że niestabilność rynków finansowych wynika z niepewności politycznej wobec przeprowadzania reform w Grecji i przyszłości strefy euro.