– Jesteśmy przekonani, że będzie to hit przyszłorocznego planu emisji. To pierwszy w historii polimerowy banknot kolekcjonerski. Wykorzystany zostanie projekt banknotu pięciomilionowego z pierwszej połowy lat 90. ubiegłego wieku autorstwa Andrzej Heidricha z serii Wielcy Polacy, który nigdy się nie znalazł w obiegu – mówi Marcin Kaszuba, dyrektor Departamentu Komunikacji i promocji banku centralnego.
NBP zdecydował się na wydanie banknotu polimerowego, ponieważ jest on bardziej odporny na zniszczenie niż papierowy. Banknot jest emitowany z myślą o kolekcjonerach i numizmatykach, ale podobnie jak banknoty obiegowe, będzie prawnym środkiem płatniczym w Polsce.
Przyszłoroczny plan NBP zakłada też zmiany w emisji monet okolicznościowych. Od maja bank zakończy emisję dwuzłotowych monet okolicznościowych ze stopu Nordic Gold. Ich miejsce zajmą monety o nominale 5 zł.
– Nowe pięciozłotówki będą miały takie same parametry, co monety obiegowe o tym nominale. To ułatwi posługiwanie się nimi, gdyż – w przeciwieństwie do okolicznościowych monet dwuzłotowych ze stopu Nordic Gold – będą akceptowane np. w różnego typu automatach i parkometrach – tłumaczy Marcin Kaszuba.
Przewidywane są tylko dwie emisje nowych pięciozłotówek w roku, po milion dwieście tysięcy sztuk każda. Seria – zatytułowana „Odkryj Polskę" – będzie przedstawiała atrakcyjne miejsca naszego kraju.