Warto jednak pamiętać, że fundusz z lokatą to produkt inwestycyjny i w ten sposób powinien być postrzegany – mówi Jacek Kasperczyk, ekspert porównywarki Comperia.pl.
Według wyliczeń Comperii średnie oprocentowanie rocznych depozytów wynosi teraz około 2,4 proc., natomiast odsetki w skali roku od najlepszych trzy- i sześciomiesięcznych lokat oferowanych z funduszami wynoszą nawet 6–8 proc. – Na przykład w banku BPH klient może założyć trzy- lub sześciomiesięczną lokatę z oprocentowaniem nawet 8 proc. w skali roku. Niewiele mniej, bo 7 proc., oferują banki BGŻOptima i BNP Paribas. Cechą wspólną przedstawionych lokat jest stosunkowo krótki okres ich trwania – mówi Kasperczyk.
Jednak przy wyborze takiej oferty na pewno nie warto kierować się wyłącznie wysokością oprocentowania lokaty, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na koszty zakupu jednostek funduszu oraz na jego jakość. To od funduszu bowiem zależy, czy taki duet będzie opłacalny. Lokata jest tylko dodatkiem mającym zachęcić do inwestycji w fundusz. Należy pamiętać, że instytucje finansowe zarabiają na produktach inwestycyjnych, pobierając opłaty: za zarządzanie, zakup jednostek czy ich umorzenie. W przypadku takich łączonych produktów wpłacane pieniądze najczęściej są równo dzielone między lokatę bankową a fundusz. Zatem jeśli przy zakupie jednostek zostanie pobrana 2-proc. opłata, to zysk z trzymiesięcznego depozytu (8 proc.) zostanie zniwelowany. Dlatego warto wybierać lokatę z funduszem, jeśli nie zapłacimy tej prowizji (BGŻ Optima) albo będzie ona niższa niż standardowo (BPH).
Co ważne, taki fundusz powinien być dobrze zarządzany, a jego rodzaj dopasowany do naszej skłonności do ryzyka i założonego czasu inwestycji. Jeśli nie tolerujemy okresowych strat, to nie powinniśmy wybierać funduszu z dużym udziałem akcji.