Przeciętny wynik wypracowany przez zarządzających funduszami emerytalnymi wyniósł w poprzednim miesiącu 1,69 proc. Dla porównania, w sierpniu OFE udało się zarobić 1,25 proc. Wrzesień był trzecim miesiącem wzrostowym po słabym czerwcu, kiedy stopa zwrotu funduszy była ujemna i wyniosła -3,3 proc. Stopa zwrotu najlepszych OFE w poprzednim miesiącu: Pekao i ING była bliska poziomu 2 proc. W tym czasie WIG20 urósł 0,31 proc.
Żniwa na obligacjach
W ciągu ostatnich trzech lat fundusze wypracowały średnio blisko 20-proc. zwroty z inwestycji. W tym okresie najlepiej wypada Nordea z wynikiem ponad 23 proc. Na kolejnych pozycjach znalazły się Allianz oraz ING, których stopy zwrotu przekroczyły 21 proc. Najmniej, 17,34 proc., wypracował Aegon.
– Czy wyniki te są aż tak złe jak przedstawia to raport o OFE? W mojej ocenie to całkiem przyzwoite stopy zwrotu – uważa Marcin Żółtek, członek zarządu i szef inwestycji w Aviva PTE.
Wyniki OFE za ostatnie trzy lata to w głównej mierze efekt znaczącego spadku rentowności krajowych obligacji skarbowych.
– Zwalniająca gospodarka, spadek inflacji doprowadziły do obniżenia oficjalnych stóp NBP do rekordowo niskiego poziomu – tłumaczy Ewa Radkowska-Świętoń, wiceprezes i szefowa inwestycji w ING PTE. – Rynek akcji charakteryzował się sporą zmiennością – mocno spadał w 2011 roku, odrabiając te straty w roku ubiegłym, i w mniejszym stopniu także w roku bieżącym – dodaje.